Evrensel’e de BİK’ten ilan kesme cezası

BirGün’ün Basın İlan Kurumu’nun ilan kesme cezasına uğradığını duyurmasının ardından Evrensel gazetesi de benzer cezaların uygulandığını açıkladı


BirGün gazetesinin Basın İlan Kurumu’nun (BİK) üç aydan uzun süredir gazeteye ilan ve reklam akışını durdurduğunu açıklamasının ardından  Evrensel gazetesine de yayımladıkları haberler gerekçe gösterilerek, 10 veya 15 gibi uzun süreli ilan kesme cezası uygulandığı ortaya çıktı.

Gazete Duvar’a konuşan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, BİK’teki son yönetim değişikliğinden sonra gazetelerine yönelik olarak ilan kesme cezaları uygulandığını açıkladı.

BİK’in varlık gerekçesinin, kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getiren basın organlarının varlıklarını sürdürebilmeleri için desteklenmesi olduğunun altını çizen Polat, daha önce de, iktidarı destekleyen basın organlarına çok daha yüksek, iktidarı eleştiren haber ve yorumlara yer veren gazetelere ise çok daha düşük gelir sağlayan ilanlar verildiğini hatırlattı. Polat, “Ancak bunlar gazetelerin tirajlarına bağlı olarak belirlenen katsayılar ile teknik ve biçimsel açıdan ‘meşru’ bir çerçeveye uyduruluyordu. Evrensel’e son yönetim değişikliğinden önce de çeşitli haberler nedeniyle ilan kesme cezaları verildi. Ancak bunlar 2-3 gün ile sınırlı oluyordu. BİK’teki son yönetim değişikliğinden sonra ise iki haberimizin başlıkları gerekçe gösterilerek bir haberimiz için 15 gün, diğer haberimiz için ise 10 gün ilan kesme cezası aldık. Evrensel’in ilan geliri 4 bin bandı üzerinden belirlenen katsayı ile oluyor” diye konuştu.