23-30 Mart haftasının sansür gündemi

Yayın yasakları, koronavirüs soruşturmaları, gözaltılar…23-30 Mart haftasının sansür gündemini sizin için derledik


  • TRT1’den Sağlık Bakanı Koca’ya sansür: TRT 1, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısı sırasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisine yöneltilen “Murat Sancak korona virüs tespit kitlerini nasıl temin etti?” sorusuna verdiği cevap üzerine yayını kesti.
  • Soylu: Provokatif paylaşımlara müdahale ediyoruz: 26 Mart’ta A Haber’e katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyada korona virüsü ile ilgili provokasyon yaptıkları gerekçesi ile 449 hesaba dair işlem yapıldığını ifade etti. Ayrıca AYM’nin aldığı birçok kararın provokatif paylaşımlarla ilgili mücadelelerini de sekteye uğrattığını belirtti.

 

 

  • Tele 1, Halk TV ve Habertürk’e koronavirüs cezası: RTÜK Halk TV’ye “ayrımcılık” ile “gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal” sebebiyle, TELE 1 ve Habertürk’e koronavirüs salgın hastalığına dair, “hiçbir otorite tarafından teyit edilmemiş bilgilerin gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı bir şekilde izleyiciye aktarılması” gerekçesiyle idari yaptırım uyguladı.

 

  • Koronavirüs paylaşımı yapan 316 kişiye adli işlem: İçişleri Bakanlığı internet sitesinden bir açıklama yayınlayarak sosyal medyada son 1 hafta içerisinde terör örgütü propagandası yapan, halkı kin, nefret, korku ve paniğe sürükleyen, yalan belge yayımlayarak algı operasyonu ve provokatif Koronavirüs paylaşımı yapan 1748 hesap hakkında çalışma yapıldığını açıkladı.

 

 

  • İsrafil Kumbasar saldırıya uğradı: Yeniçağ Gazetesi eski yazarı İsrafil Kumbasar, sosyal medya hesabında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında yazdıkları nedeniyle darp edildi.

 

  • Müzisyen Yılmaz Çelik serbest bırakıldı: Müzisyen Yılmaz Çelik, 8 Aralık 2019’da Tunceli Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda verdiği konserin ardından ev baskınıyla gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkeme tarafından “örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla tutuklanmıştı. 26 Mart’ta görülen duruşma sonucunda Çelik adli kontrol kararıyla tahliye edildi ve duruşma ertelendi.