Tabip Odası Eşbaşkanı’na demecinden dolayı soruşturma

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nün şikayeti üzerine, Mardin Tabip Odası (MTO) Eşbaşkanı Osman Sağlam hakkında koronavirüs ile ilgili verdiği demeçlerde “halkı korku ve paniğe sevk ettiği” iddiasıyla soruşturma açıldı


Mardin Tabip Odası (MTO) Eşbaşkanı Osman Sağlam, Mezopotamya Ajansı (MA) ve Gazete Duvar’a koronavirüs pandemisi ile ilgili verdiği demeçler nedeniyle Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade vermeye çağrıldı.

Mezopotamya Ajansı (MA)’da yer alan habere göre, ifadesi alınan Sağlam’a haberleri yapan Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal ile Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’ı nereden tanıdığı soruldu.

MA’da yer alan habere göre verdiği röportajlarda salgına karşı alınan önlemlerin yetersiz oluşunu ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nün kendileri ile bilgi paylaşımı yapmamasını eleştiren Sağlam hakkında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şikayette bulunulduğu öğrenildi.

Sağlam hakkında “Halkı korku ve paniğe sevk etme” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Sağlam verdiği demeçlerde, 500 kişinin karantinada olduğunu, doktorların korona virüsü teşhisi koymaktan çekindiğini, hastanelerin korona virüsü tanısı koymamaları için hekimlere baskı yaptığını, teşhis koyan bir doktorun hastalığı açıklaması nedeniyle izne çıkarıldığını ifade etmişti. Sağlam ayrıca, güvenli koruyucu ekipmana ihtiyaçları olduğunu, Sağlık Müdürlüğü’nden randevu talep ettiklerini ama cevap alamadıklarını bu yüzden herhangi bir ortak çalışma yapamadıklarını belirtmişti.