Müzisyen Yılmaz Çelik serbest bırakıldı

8 Aralık’ta gözaltına alınıp “örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla tutuklanan müzisyen Yılmaz Çelik, adli kontrol şartıyla tahliye edildi


Müzisyen Yılmaz Çelik,  8 Aralık 2019’da Tunceli Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda verdiği konserin ardından ev baskınıyla gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkeme tarafından “örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Tunceli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, tutuklu Çelik hakkındaki suçlamaları reddetti. Mahkeme heyeti, Çelik’i adli kontrol kararıyla tahliye etti ve duruşmayı erteledi.

Pir Haber Ajansı’nda yer alan bir habere göre iddianamede bir itirafçının Yılmaz Çelik üzerine verdiği ifadeler yer alırken aynı zamanda Çelik’in İbrahim Kaypakkaya ve Mahir Çayan’ın fotoğraflarının yer aldığı sosyal medya paylaşımları ve Ali Haydar Ölmez türküsünün seslendirmesi suç delili sayılmıştı.

Yılmaz Çelik hakkında hazırlanan iddianameye ilişkin, Avukatı Hüseyin Aygün  şunları ifade etmişti: ‘‘ Sanatçı Yılmaz Çelik 2020’ye hapishanede girdi. Yılın son gününde yayınlanan iddianameye göre suçu cidden saz çalmak.Yaklaşık 50 yıl evvel yargısız infaz ve işkence ile öldürülen Ali Haydar Yıldız, İbrahim Kaypakkaya ve Mahir Çayan’ı anmak, Vartinik Ağıdını söylemek suç sayıldı.”