TRT1’den Sağlık Bakanı Koca’ya sansür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’ın koronavirüs testlerini temin ederek denemesini eleştirirken, TRT1 yayını kesti


TRT 1, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısı sırasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisine yöneltilen “Murat Sancak korona virüs tespit kitlerini nasıl temin etti?” sorusuna verdiği cevap üzerine yayını kesti.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ethem Sancak’ın yeğeni olan Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak’ın koronavirüs tespit kitleri temin ettiği ortaya çıkmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı sırasında Sancak ile ilgili sorulara şu şekilde cevap verdi: “Şahısların veya özel kuruluşun kendi başına dışarıdan veya içeriden kit alarak numuneleri test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil. Herhangi bir kişinin kendi başına bizden izinsiz bizim uygun görmediğimiz kitlerle çalışabilir olmasının doğru olmadığını bunun için de yapılması gereken neyse yapılır diye söylüyorum.”

Koca’nın eleştirel sözleri üzerine TRT1 yayını kesildi.

TRT1 Ana Haber sunucusu Işıl Açıkkar, ise TRT1’in sansür yapmadığını iddia ederek şu ifadeleri kullandı:

“Sansür falan yok. Yayın çıkış saatimiz her akşam 19.55-19.56 Takdir edersiniz ki haber kanalı değiliz. Yayın akışımıza uymak zorundayız. Hatta yayın süremizi 1 dk kadar da aşarak, bülteni sonladırdık…”