Tele 1, Halk TV ve Habertürk’e koronavirüs cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri gerekçesiyle Tele1, Halk TV ve Habertürk’e ceza uyguladığını açıkladı


Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın sunduğu “Medya Mahallesi” programında geçen “Koronavirüs salgınının sorumlusu 3. havalimanı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğandır” ve “salgından etkilenenler AK Parti seçmenidir” ifadeleri, Üst Kurul tarafından “ayrımcılık” ile “gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal” olarak değerlendirildi. Bu nedenle Halk TV’ye üst limitten idari yaptırım uygulama kararı alındı.

RTÜK, TELE 1’de yayınlanan “Kulis” ve Habertürk’te yayınlanan “Para Gündem” programlarında, salgın hastalığa dair, “hiçbir otorite tarafından teyit edilmemiş bilgilerin gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı bir şekilde izleyiciye aktarılması” gerekçesiyle TELE 1 ve Habertürk’e idari yaptırım uyguladı.

RTÜK ayrıca, Tele 1’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programında, Can Ataklı’nın koronavirüs sebebiyle uygulanan uzaktan eğitim programında, dersleri başörtülü öğretmenlerin vermesini “çok yanlış ve facia” olarak nitelemesini, ilgili yasanın “Yayın hizmetleri… Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” ilkesine aykırı bulunarak, Tele 1’e en üst limitten idari yaptırım ve 5 kez program durdurma cezası verdi.