Çocukların gökkuşağı çizimlerine karşı uyarı

Yeni Akit gazetesi , Muğla İl bir anaokulu, çocukların evde kaldıkları zamanlarda yalnız hissetmemeleri için başlatılan gökkuşağı resmi çizme ve pencereye asma aktivitesine son verilmesi için uyarıda bulundu


Kaos GL’den Gözde Demirbilek’in haberine göre Koronavirüs salgını nedeniyle evde kalan çocuklar için İstanbul Modern Müzesi’nin çağrısıyla başlatılan pencereye gökkuşağı asma aktivitesi önce Akit gazetesi tarafından LGBTİ+’larla ilişkilendirilerek hedef gösterildi sonra da bir anaokulu tarafından ve Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından velilere gönderilen bir mesajla bu ‘akımın’ durdurulması için velilere çağrı yapıldı.

Yeni Akit’in “Bu kez hedefte çocuklar var! LGBTİ’li sapkınlar harekete geçti” başlıklı bir haber yayınlamasının ardından Özel Neva Altınçocuk Anaokulu Instagram profilinden yaptığı paylaşımla velilerine uyarılarda bulunarak gökkuşağı resmi asmamalarını salık verdi.

Özel Neva Altınçocuk Anaokulu’nun gökkuşağı resimlerinin yapılması ve asılmasına karşı uyarısı şu şekilde oldu:

“Kıymetli velilerimiz; bu zor süreçte gökkuşağı çizerek camlarımıza asma akımı hızlı bir şekilde yurtdışından ülkemize de gelmiş bulunmaktadır. Bu biz Türk eğitimcilerin almış olduğu bir karar değil yurtdışından kopyalanan bir uygulamadır. Gökkuşağı ve tek boynuz unicorn sembolleri uzun süredir LGBT gruplarının bayrağı olarak kullanılmaktadır. Gökkuşağı sembolü son beş yıldır çocukla ilgili sektörlerin her alanında karşımıza çıkmaktadır. Ondan önceki geçmiş 20 yılda hiç böyle bir uygulama görülmemektedir. Gökkuşağını kendilerine bayrak yapan grupların varlığı sebebiyle ve her alanda böylesine yoğun bir gökkuşağı temasına maalesef artık tesadüf diyemiyoruz.Amacımız çocukları gökkuşağından soğutmak değil, gökkuşağının sembolleştirilip çocukların zihnine kodlanmasına bir dur demektir. Biz Özel Neva Altınçocuk Anaokulu olarak bu akımı desteklemiyoruz ve siz değerli velilerimizin duyarlılığına güveniyoruz.”

Datça’da ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,  İl Milli Eğitim Müdürünün talimatıyla okul Whatsapp gruplarında ” Bu bir LGBTİ projesidir. Gökkuşağı onların sembolüdür. Mayıs ayında yapacakları onur yürüyüşünün bir ön hazırlığıdır. Bu mesajı yayıp uyaralım. Öğretmenlerimiz ve çocuklarımız bu projenin parçası olmasın. LGBTİ sapıklarına destek vermeyelim’ mesajını paylaştı.

Eğitim Sen Muğla Şubesi  bu mesaj üzerine yazılı açıklama yaparak, “Ayrımcılık ve nefret suçu işleyen bu yaklaşımın yaratacağı karanlık tablo gayet açıktır. Çocuklarımızın renklerinin kirlenmesine izin vermeyelim” dedi. Eğitim Sen ayrıca, “Her yurttaş düşüncelerini ifade etmek ve yaygınlaştırmak özgürlüğüne sahiptir. Ancak bulunduğu makam ve sahip olduğu yetkileri kullanarak, çalışanları ve öğrencileri etnik köken, dil, din, inanç ve cinsiyet ayrımcılığa sürüklemesi hem hukuken suçtur hem de etik bir sorundur. Ayrımcılık ve nefret suçu işleyen bu yaklaşımın yaratacağı karanlık tablo gayet açıktır. Eğitim Sen bu yaklaşımı kınamakta ve bu durumu kabullenmeyeceğini kamuoyuna açıklamaktadır” diyerek yasal haklarını da kullanacaklarını belirtti.

İstanbul Modern Müzesi Sarkis’in “Gökkuşak” eserinden ilham alarak, koronadan dolayı evlerinde kalan çocukları gökkuşağı çizmeye davet etmişti. Çocuklar çizdikleri gökkuşaklarını evlerinin penceresine yapıştırıyor ve aileler fotoğrafları @istanbulmodern etiketiyle Instagram üzerinden paylaşıyor. İstanbul Modern Müzesi, çocukların çizdiği gökkuklarını web sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.