10-17 Ağustos haftasının sansür gündemi

Erişim engelleri, eylem ve etkinlik yasakları, tutuklamalar, gözaltılar….10-17 Ağustos sansür gündemini sizler için derledik


MKM, Beyoğlu’ndaki 18 yıllık binasından çıkarılıyor:  Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (Navendên Çanda Mezopotamya) 18 yıldır faaliyet gösterdiği bina boşaltıldı.

JinNews bir kez daha engellendi: Kadın haber ajansı JinNews’e “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle” bir kez daha erişim engeli getirildi.

Özgürüz Radyo’ya bir engelleme daha: Can Dündar’ın kurduğu Özgürüz Radyo’nun web sitesine 13 Ağustos itibariyle 21’inci kez erişim engeli getirildi.

İhale haberlerine erişim engeli: Bilal Erdoğan’ın  Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşının kazandığı 280 milyonluk ihaleyle ilgili haberlere erişim engeli getirildi.

Meclis’te muhalefete yeni sansür hazırlığı: AKP-MHP ittifakının TBMM’nin yeni döneminde milletvekillerinin konuşma sürelerinin azaltılması için İçtüzük değişikliği üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Koronavirüs hakkında basına konuşan aile hekimine soruşturma: Kırklareli Valiliği, ildeki koronavirüs vakalarıyla ilgili Cumhuriyet’e konuşan aile hekimi hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

Ankara’da kadınlar darbedilerek gözaltına alındı: Ankara’da İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili açıklama yapmak isteyen kadınlar polis tarafından engellendi. Aralarında bir gazetecinin de olduğu 33 kadın gözaltına alındı.

Acun Karadağ ile birlikte 3 kitap da gözaltında: KHK’lı Acun Karadağ’ın evine yapılan baskında polis, üç de kitaba el koydu. “İşimizi geri istiyoruz” eylemine katılan Karadağ’la birlikte 7 kamu emekçisi de gözaltına alındı.

Tempo Çağrı Merkezi’nde işçi kıyımı haberine engelleme: Tempo Çağrı Merkezi’nde sahte müşteri memnuniyeti anketi yapılmasıyla ilgili Artı Gerçek’te yer alan haber Batman 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından engellendi.

Halk TV’ye verilen cezaya durdurma kararı: Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in Halk TV’ye verilen ekran karartma cezasının iptali için açtığı davada yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Bitlis’te sokağa çıkma yasağı: Bitlis Valiliği, Merkez ilçesi sınırları içerisinde bulunan 36 köyde ‘ikinci bir emre kadar’ sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Rabia Naz’ın babası tişörtünden dolayı sorgulandı: İki yıl önce şüpheli şekilde ölen Rabia Naz Vatan’ın babası, üzerinde kızının resmi olan tişörtle Taksim’de gezdiği için polislerce durdurularak, sorguya çekildi.

Konserde gözaltına alınan Grup Yorum üyeleri serbest: Grup Yorum’un engellenen 9. Bağımsız Türkiye Konseri’nde gözaltına alınan 25 kişi serbest bırakıldı.

Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş tutuklandı: İdil Kültür Merkezi’ne yapılan polis baskınında gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş tutuklandı.

Tunceli’de 15 günlük eylem ve etkinlikler yasağı: Koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek eylem ve etkinliklerin yasaklandığı kent bu defa Tunceli oldu. Yasaklar 15 gün boyunca devam edecek.

Sözcü, Cumhuriyet ve Milli Gazete’ye erişim engeli: ‘Kişi hakları ihlali’ gerekçe gösterilerek Sözcü, Cumhuriyet, ve Milli Gazete’nin Tarım Kredi Kooperatifleri hakkındaki haberlerine erişim engeli getirildi