Sözcü, Cumhuriyet ve Milli Gazete’ye erişim engeli

‘Kişi hakları ihlali’ gerekçe gösterilerek Sözcü, Cumhuriyet, ve Milli Gazete’nin Tarım Kredi Kooperatifleri hakkındaki haberlerine erişim engeli getirildi


EngelliWeb tarafından duyurulan habere göre ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Ağustos 2020 tarih ve 2020/5837 sayılı kararı ile Cumhuriyet, Sözcü ve Milli Gazete’nin kimi haberleri erişime engellendi. 

Cumhuriyet Gazetesi’nin “Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği’ndeki AKP’lilerin maaşları ‘ticari sır’ oldu”, Sözcü Gazetesi’nin “9 koltuklu genel müdür” ve “Tarım kredi borçlusu çiftçilere icra takibi” haberlerine erişim engeli getirilmesi dikkat çekti.

 

Aynı karar ile Milli Gazete’nin “Bakan icralık vatandaşların sayısını paylaşmadı”, “Çiftçi kuruluşundan gizemli protokol”, “Anadolu Ajansı’na yakıştı mı?” başlıklı içerikleri de erişime kapatıldı.

KAMUYU İLGİLENDİREN HABERLER TEKER TEKER SANSÜRLENİYOR

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Yaman Akdeniz alınan bu kararları kişisel sosyal medya hesabında şöyle yorumladı: “Tarım kredi kooperatifleri ve hakkında icra takibi yapılan çiftçiler ve Meclis’te bu konu hakkında sorulan sorularla ilgili bütün haberlere erişim engellendi. Kamuyu ilgilendiren tüm haberler teker teker sansürleniyor.”