İhale haberlerine erişim engeli

Bilal Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşının kazandığı 280 milyonluk ihaleyle ilgili haberlere erişim engeli getirildi


İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı Aykut Emrah Polat’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun düzenlediği ihaleyi 280 milyon TL’ye kazanmasına ilişkin haberlere erişim engeli getirdi. Erişim engeli getirilen yayınlar arasında Cumhuriyet, Oda TV, soL Haber Portalı, BirGün dahil birçok gazete bulunuyor.

TMSF’nin İstanbul Ataşehir’de sahip olduğu arsa üzerinde yapılacak ‘Ataşehir Modern Projesi A, B, C Blok konut, işyeri sosyal tesisler inşaatı’ işini, 280 milyon TL’ye Bilal Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı İlkyapı İnşaat’ın sahibi Aykut Emrah Polat kazanmıştı. Söz konusu ihaleyi kazanan Polat, aynı zamanda Bilal Erdoğan, amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’le birlikte 2014 yılında Mehmet Gür’ün ortak olduğu bir şirket kurmuştu.

Bilal Erdoğan’ın talebini değerlendiren İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği kararında, “Dilekçe ve ekleri ile talebe konu yayınlar incelendiğinde; Talepte bulunan hakkında çoğunlukla galiz küfür ve hakaretlerden oluşan düşünce ve eleştiri hürriyeti ile telifi kabil olmayan paylaşımları ve fotoğrafları yayınladıkları, bu şekilde talepte bulunanın kişilik haklarının ihlal edildiği anlaşıldığından talebin kabulüne karar vermek gerekmiştir” ifadelerine yer verdi.