Meclis’te muhalefete yeni sansür hazırlığı

AKP-MHP ittifakının Meclis’in yeni döneminde milletvekillerinin konuşma sürelerinin azaltılması için İçtüzük değişikliği üzerinde çalıştığı öğrenildi


AKP ve MHP, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan konuşmaların süresini azaltmaya ve bu yolla muhalefet milletvekillerinin söz hakkını kısaltmaya hazırlanıyor. 

Edinilen bilgiye göre, muhalefet milletvekillerini susturmak için yeni yollar arayan AKP, TBMM İçtüzüğü’nün yenilenmesini isterken, çok sayıda kanun teklifinin yasalaşmasını Genel Kurul’da yapılan konuşmalar nedeniyle “geciktiren” muhalefetin bu hakkını elinden almak istiyor.

BirGün’de yer alan habere göre, AKP ve MHP arasında taslak çalışması sürdürülen yeni düzenlemede, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan konuşmalar yarı yarıya kısaltılmak isteniyor. Mevcut İçtüzüğe göre, siyasi parti grupları ve komisyon adına yapılan konuşmalar 20 dakika, üyeler tarafından yapılan konuşmalar 10 dakika ile sınırlandırılıyor. İkinci defa yapılacak konuşmalarda süre bunun yarısına indiriliyor. AKP ve MHP’nin planı uygulamaya geçerse bu konuşmalar sırasıyla 10, 5 ve 3 dakikaya düşecek.

‘İKTİDAR İÇTÜZÜKTE DEĞİŞİKLİK HAZIRLIYOR’

Başkanlık sistemine geçişle birlikte etkinlik alanı daralan ve gücünü daha da yitiren TBMM’de yapılması düşünülen son düzenleme ile milletvekillerinin etkisini tamamen yitireceğini ifade eden CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Parlamento, ‘konuşulan yer’ demektir. Bir iktidar düşünün, adı bile konuşmaktan gelen, müzakereden gelen Yasama Meclisi’nde daha az konuşulsun diye içtüzükte değişiklik hazırlıyor” dedi.

‘AKP’NİN BU DÜZENLEMESİ ANAYASA’YA AYKIRIDIR’

AKP’nin tüm kanun tekliflerini ‘temel kanun’ olarak görüştürerek, içtüzüğü fiilen askıya aldığını ve yasamada yeterli müzakere ortamını sunmadığını kaydeden Özel, şunları söyledi:

“Bahsi geçen taslak, Anayasa Mahkemesi’nin 2002’de reddettiği düzenlemeden fersah fersah geride, süreleri kısıtlayan, yasama organını işlevsizleştiren bir ruha sahiptir. AKP’nin bu düzenleme girişimi Anayasa Mahkemesi kararından da anlaşılacağı gibi Anayasa’ya açıkça aykırıdır.”

‘BÖYLE BİR DURUM OLURSA DİRENECEĞİZ’

HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki de düzenleme hazırlığına tepki gösterdi. AKP’nin TBMM’de muhalefet partilerinin görevini engellemek istediğini dile getiren Tiryaki, “Bu değişiklik, tek adam diktatörlüğüne gidişin kaldırım taşlarından olacaktır. Böyle bir durum olursa direneceğiz. Muhalefetin olanakları zaten yetersizdi. Söz söylememizden bile rahatsızlarsa bu duydukları korkuyu ve kaygıyı da gösteriyor. Yaptıkları düzenlemelerin meşruiyeti yok. Halk muhalefetin sözlerini daha haklı görüyor. Kısıtlamak muhalefetin sesini kesmek demektir. Sayısal çoğunlukları tutsa da biz her şekilde direneceğiz” dedi.