Ankara’da kadınlar darp edilerek gözaltına alındı

Ankara’da İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili açıklama yapmak isteyen kadınlar polis tarafından engellendi. Aralarında bir gazetecinin de olduğu 33 kadın gözaltına alındı


Ankara Kadın Platformu’nun 12 Ağustos Çarşamba günü Kolej kavşağında kadın cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesiyle ilgili yapacağı açıklama engellendi.

Engelleme sırasında polis darp ederek 33 kadını gözaltına aldı. Gece geç saatlerdeyse gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Gözaltına alınıp bırakılan kadınlar arasında eylemi takip eden Mezopotamya Ajansı Muhabiri Eylem Akdağ da vardı.

Kolej Metro durağı önünde toplanan kadınlardan, yaya ve araç trafiğini engelledikleri gerekçesiyle dağılmaları istendi. Kadınların etrafını çevreleyen çok sayıda polis kadınları dağıtmaya çalıştı. Kadınlar bunun üzerine, erkek şiddetinin burada da yaşandığına vurgu yaparak polise tepki gösterdi.

Polis açıklama için toplanan çok sayıda kadını ters kelepçe ile gözaltına aldı. Bir kadının polislere tepki göstererek “Şule öldürülürken neredeydiniz” diye bağırmasının üzerine Emniyet amirinin “Kes be, alın şunu” diyerek gözaltına aldırması dikkat çekti.

Gözaltına alınan kadınlar araçlarda İstanbul Sözleşmesi’nden maddeler okuyarak “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” demeye devam edeceğiz dedi.