Haftanın sansür gündemi

Belgesel sinemacı-gazeteci Sibel Tekin davasında erteleme, ‘Vişnenin Cinsiyeti’ kitabına “muzır yayın” kararı, Avesta Yayınları’nın ve Ekşi Sözlük’ün aralarında olduğu birçok web sitesine erişim engeli, yazar İhsan Eliaçık’ın kitabına basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı ve RTÜK’ten televizyon kanallarına cezalar… 20 – 28 Şubat 2023 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


TELE 1’e üç gün ekran karartma cezası: (20 Şubat) RTÜK’ün TELE 1’e ekim ayında verdiği üç gün süreli ekran karartma cezasına Ankara 2. İdari Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Üst Kurul’un karara itirazı sonrasında Ankara Bölge İdari Mahkemesi, 2’ye 1 oy çokluğu ile yürütmeyi durdurmanın iptali kararı aldı.

BTK’dan Ekşi Sözlük’e erişim engeli: (22 Şubat) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) web sitesi “Ekşi Sözlük”e erişimi 21 Şubat’ta engelledi. Kararın gerekçesi açıklanmadı.

Yazar İhsan Eliaçık’ın kitabına basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı: (22 Şubat) İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık’ın Yaşayan Kur’an Türkçe Meal-Tefsir adlı kitabı için basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı verildi.

RTÜK’ten Halk TV’ye, FOX TV’ye ve TELE 1’e deprem yayınları cezası: (22 Şubat) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 6 Şubat depremlerine dair yayınlarla ilgili 22 Şubat’ta toplandı. Üst Kurul, Halk TV’ye ve TELE 1’e beşer kez program durdurma ve idari para cezası verdi; FOX TV’ye de idari para cezası kesti.

Avesta Yayınları’nın web sitesine erişim engeli: (23 Şubat) Avesta Yayınları, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin “PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı” iddiası ile yayınevinin web sitesini erişime kapattığını duyurdu.

Vişnenin Cinsiyeti kitabına “muzır yayın” kararı: (23 Şubat) Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu; İngiliz yazar Jeanette Winterson’ın 1989’da yayımlanan Vişnenin Cinsiyeti (Sexing the Cherry) kitabının Kafka Kitap’tan ilk olarak Mart 2021’de çıkan baskısını re’sen inceleme sonucu “muzır yayın” ilan etti. Verilen kararda, eserdeki bazı ifadelerin ve tasvirlerin “18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğu” belirtildi.

Belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin’in davası hazirana ertelendi: (23 Şubat) Yaz saati uygulamasıyla ilgili bir belgesel için Ankara Tuzluçayır’da çekim yaparken kadraja giren polis aracındaki polislerin şikâyeti sonrasında göz altına alınan ve ‘örgüt üyeliği’ iddiası ile 17 Aralık’tan beri tutuklu olan belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin tahliye edildi. 23 Şubat’ta görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti, savcının talebi doğrultusunda bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi; Tekin’in yurt dışı yasağının devamına, hakkındaki adli kontrol tedbirinin ise kaldırılmasına hükmetti. Dava 8 Haziran 2023 tarihine ertelendi.