RTÜK’ten Halk TV’ye, FOX TV’ye ve TELE 1’e deprem yayınları cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 6 Şubat depremlerine dair yayınlarla ilgili 22 Şubat’ta toplandı. Üst Kurul, Halk TV’ye ve TELE 1’e beşer kez program durdurma ve idari para cezası verdi; FOX TV’ye de idari para cezası kesti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası televizyon kanallarındaki yayınlar ile ilgili olarak 22 Şubat’ta toplandı. Üst Kurul, Halk TV’ye ve TELE 1’e beşer kez program durdurma ve idari para cezası verdi; FOX TV’ye de idari para cezası kesti.

Üst Kurul’un Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyesi İlhan Taşcı cezalara dair Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Taşcı’nın konu ile ilgili ifadeleri şu şekilde:

“RTÜK, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın deprem bölgesinden katıldığı yayın nedeniyle Halk TV’ye; Merdan Yanardağ ile Emre Kongar’ın 18 Dakika programında depremle ilgili sağcı iktidar eleştirisi nedeniyle de TELE 1’e % 5 para beş kez de program durdurma cezası verdi. FOX’ta Orta Sayfa ile Halk TV’de Büyük Felaket Özel Yayın programına özgürce kanaat oluşumunu engellemekten %3’er para cezası verildi. Tüm bu cezalar deprem sonrası yorum ve haberlere dayandırıldı. Haber yapmanın suç ama halka alenen küfretmenin ‘özgürlük’ sayıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Aradan geçen 2 haftaya karşın çadır sorunu bile çözülmemişken medyadan ‘salon salomonje çadır’ övgüleri, ‘deprem oldu ama keyfim yerinde’ haberleri beklenmektedir. Gerçeği çarpıtan, sansürleyenlerin sırtı sıvazlanırken hakikatin izini sürenler sessizliğe boğulmak isteniyor. Gerçeği aktarmamak, binlerce yurttaşımızın feryadını duyurmamak hem ayıptır, hem suçtur, hem de gazetecilik mesleğine ihanettir. Hele de devletin valisi bile ‘gerçeği’ kabul etmişken! Tüm telaş seçimlerde iktidarı kaybetmemek için. Battıkça çırpınıyorlar, çırpındıkça batıyorlar! ”

Öte yandan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, ceza kararları sonrasında Twitter hesabından, “Üst Kurul bugün yapmış olduğu toplantıda neden yaptırım kararları aldı?” iletisi ile yedi video paylaştı. Her videoda ilgili kararlara gerekçe gösterilen programlardan kesitler olduğu görülüyor.