RTÜK’ten Halk TV’ye, TELE 1’e ve KRT’ye para cezası

RTÜK, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin iddialarının tartışıldığı programlarda Taşkesenlioğlu’nun “küçük düşürüldüğü” gerekçesiyle, Halk TV’ye, TELE 1’e ve KRT’ye yüzde 3 idari para cezası kesti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin iddialarının tartışıldığı programlarda Taşkesenlioğlu’nun “küçük düşürüldüğü” gerekçesiyle, Halk TV’ye, TELE 1’e ve KRT’ye yüzde 3 idari para cezası kesti. Cezaları RTÜK’ün Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyeleri İlhan Taşcı ve Okan Konuralp Twitter hesaplarından duyurdu.

Taşcı’nın konu ile ilgili zincir twiti şu şekilde:

“RTÜK Albayrak ve Taşkesenlioğu’nun avukatlığına soyundu! Sedat Peker’in Serhat Albayrak ve AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin iddialarının tartışıldığı programlar nedeniyle Halk TV’ye 2, Tele 1’e 2, KRT’ye de 1 ceza verdi. Gerekçe küçük düşürülmüşler! RTÜK’ün Halk TV’ye, TELE 1’e ve KRT’ye oy çokluğuyla verdiği %3 para cezası kararının dayandırıldığı gerekçe Sedat Peker’in iddialarını televizyonda tartışarak Serhat Albayrak ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun ‘küçük düşürülmesi!’ Güler misin ağlar mısın! RTÜK’ün savundukları bitmedi. “İzmir’in kurtuluşunda tek kurşun atmadık” diyen İsmail Kahraman da korunup kollanan şahılardan. Nihat Sırdar’ın programında bu sözleri eleştirip cuma hutbesinde Atatürk’e yer verilmemesine tepki nedeniyle de Kafa Radyo’ya %3 idari para cezası. Haklarında iddialar ithamlar bulunanlarla ilgili her zaman aklanma olanağı mevcutken ve iddiaları araştırması gereken yargıyken RTÜK’ün harekete geçmesi hayli manidar! Zehra Taşkesenlioğlu’nun polis koruma sayısı arttırılmıştı üstüne bir de RTÜK koruması geldi!”

Konuralp, paylaştığı zincir twitlerde şu ifadeleri kullandı:

“RTÜK, eski bakan/ damat Berat Albayrak’ın kardeşi, Serhat Albayrak’ı ‘küçük düşürdükleri’ gerekçesiyle TELE 1’e, KRT’ye ve Halk TV’ye yüzde 3’er para cezası verdi. Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili yayınlar nedeniyle alınan karar bir ‘Albayrak Ailesi’ avukatlığı örneğidir. Öte yandan RTÜK, Merdan Yanardağ’ın 16. yy’la tarihlenen, kimi kaynaklarda Bozoklu Şeyh Celal’e ait olduğu da savunulan ‘Şalvarı şaltak Osmanlı’ dizesinin yer aldığı dörtlükle ilgili yorumunu ‘millî/ manevi değerlere aykırılık’ saydı; TELE 1’e ikinci kez cezası verdi. Yaklaşık 500 yıl sonra Osmanlı bürokrasisiyle ilgili bir Türkmen deyişi üzerinden ceza vermek garabettir. Özetle şunu söylemek yerinde olacaktır: ‘Herkes farkında, kral aslında çıplak.’ Kurul bugünkü toplantısında, Kafa Radyo’nun ve Halk TV’nin bir diğer yayınında AK Parti’nin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da küçük düşürüldüğüne hükmetmiştir.”