Belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin’in davası hazirana ertelendi

Yaz saati uygulamasıyla ilgili bir belgesel için Ankara Tuzluçayır’da çekim yaparken kadraja giren polis aracındaki polislerin şikâyeti sonrasında göz altına alınan ve ‘örgüt üyeliği’ iddiası ile 17 Aralık’tan beri tutuklu olan belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin tahliye edildi. 23 Şubat’ta görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti, savcının talebi doğrultusunda bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi; Tekin’in yurt dışı yasağının devamına, hakkındaki adli kontrol tedbirinin ise kaldırılmasına hükmetti. Dava 8 Haziran 2023 tarihine ertelendi


Belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin, yaz saati uygulamasıyla ilgili bir belgesel için Ankara Tuzluçayır’da çekim yaparken kadraja giren polis aracındaki polislerin şikâyeti sonrasında göz altına alınmıştı ve 17 Aralık’ta ‘örgüt üyeliği’ iddiası tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderilmişti. 23 Şubat’ta ilk duruşmasının görülmesi beklenen Tekin’in avukatı Mehtap Sakıncı Twitter’dan 30 Ocak tarihinde yaptığı açıklama ile Sibel Tekin’in tahliye edildiğini duyurdu.

https://twitter.com/sakinci_mehtap/status/1620056157762240512

https://twitter.com/FreeSibelTekin/status/1620055219286732801

SİBEL TEKİN 23 ŞUBAT’TA HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Belgesel yönetmeni ve gazeteci Sibel Tekin’in “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması 23 Şubat 2023’te Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. P24’ün takip ettiği duruşmada Tekin ve avukatları hazır bulundu. Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), DİSK Basın-İş Ankara Şubesi, İHD Ankara Şube, 10 Ekim Dayanışması, 10 Ekim Derneği, Uçan Süpürge Vakfı temsilcileri ile İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sinemacı, gazeteci ve hak savunucusu duruşmaya izleyici olarak katıldı.

Savcı, Tekin’in ihbara konu olan infaz koruma memurlarını özellikle çekip çekmediğinin araştırılması ve aracın kadraja girmesinin farkında olup olmadığına bakılması için bilirkişi raporu hazırlanmasını ve bilgisayarın incelemesini talep etti.

Mahkeme heyeti, savcının talebi doğrultusunda bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. Tekin’in yurt dışı yasağının devamına karar veren mahkeme, hakkındaki adli kontrol tedbirinin ise kaldırılmasına hükmetti. Dava 8 Haziran 2023 tarihine ertelendi.