Kış sezonunda Kıraathane Edebiyat Evi’nde Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde buluşuyoruz!

Susma Platformu’nun Ocak-Mart sezonunda Kıraathane Edebiyat Evi ile ortaklaşa yapacağı etkinliklerden ilk Siyah Poşet Kitap Kulübü. Her ayın ilk cumartesi günü, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun poşete soktuğu kitapları konuşmak için buluşuyoruz. Kayıt yaptırmayı unutmayın!


Kış sezonu boyunca her ayın ilk cumartesi günü, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun poşete soktuğu kitapları gündeme getirmek için Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde buluşuyoruz. Kıraathane Edebiyat Evi ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz bu okuma kulübünde, muzır ilan edilen bu kitapların neden ve nasıl okunması gerektiğini, okuyucuya aslında ne sunduklarını ve bu kitaplarda iktidarı korkutanın ne olduğunu masaya yatırıyoruz. Kulübe katılmak için kitapları okuma şartı aramıyoruz ama okunsa daha güzel olacağını düşünüyoruz.

6 Ocak Cumartesi (13:00) – Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nün ilk kitabı, Güldünya Yayınları tarafından Kasım 2018’de yayınlanan Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise. Christine Baldacchino’nun yazdığı, Isabelle Malenfant’ın resimlediği ve Deniz Özülke’nin Türkçeye çevirdiği Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise, Moria adında bir annesi, Moo adında bir kedisi olan ve süslenmeyi çok seven Morris’in hikayesini anlatıyor. Sınıf arkadaşlarının onlardan farklı olduğu için alay ettiği Morris bu durumla baş etmenin yolunu elbette buluyor. Kitap ise Eylül 2023’te muzır ilan edilmişti.

Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise’yi alandan bir uzmanla, editör Mehmet Erkurt’la konuşuyoruz.

Buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

3 Şubat Cumartesi (13:00) – Kalp Çarpıntısı

Kitap Kulübü’ün ikinci kitabı bir grafik roman: Yabancı Yayınları tarafından yayınlanan, İngiliz yazar Alice Oseman’ın Kalp Çarpıntısı adlı kitabı. Okulda tanışarak önce arkadaş, sonra âşık olan Charlie’yle Nick’in ve onların yakın çevresinin anlatıldığı seri, kendine her yaştan okuyucu buldu. Elle, Tao, Tara, Darcy, Isaac ve daha pek çok karakterle varoluşun her hâlini selamlayan Kalp Çarpıntısı, ilişkilerin büyüme hikâyesindeki önemini de vurguluyor. Ömer Anlatan’ın Türkçeye çevirdiği serinin şimdilik üç kitabı yayınlandı. Çokça sansür vakasına konu olan bu hikaye hakkında, 2021’de soruşturma başlatılmış, aynı yıl muzır ilan edilmiş, hatta 2022’de Netflix’teki uyarlamasına da 18 yaş sınırı getirilmişti.

Kalp Çarpıntısı’nı yazar Karin Karakaşlı’yla konuşuyoruz.

Buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

2 Mart Cumartesi (13:00) Vişnenin Cinsiyeti

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde gündeme getireceğimiz üçüncü kitap, Kafka Kitap tarafından yayınlanan, Jeanette Winterson’ın yazdığı ve yazar Pınar Kür’ün Türkçeye çevirdiği Vişnenin Cinsiyeti. Winterson’ın tarih ve gerçeklik, aşk ve cinsellik, yalan ve gerçek gibi kavramlar üzerinden oyunlar oynararak kaleme aldığı roman, 17. yüzyıl İngiltere’si olan veya olmayan fantastik bir dünyada geçer. Sonsuza kadar mutlu yaşayan on iki prensesin öyküsüdür bu, ancak kocalarıyla yaşayan prensesler değildir söz konusu olan. Kitap, Şubat 2023’te muzır ilan edilmişti.

Vişnenin Cinsiyeti’ni şair Deniz Durukan ile konuşuyoruz.

Buradan kayıt yaptırabilirsiniz.