Netflix Türkiye, ‘Kalp Çarpıntısı’na 18 yaş sınırı getirdi

Netflix Türkiye, Alice Oseman’ın aynı adlı çizgi romanlarından uyarlanan “Kalp Çarpıntısı” dizisinin başta +13 olan yaş sınırını +18’e yükseltti


İngiliz yazar Alice Oseman’ın iki erkeğin aşkını ve hayatını anlattığı ve geçen yıl Türkçe olarak da basılan Kalp Çarpıntısı (Heartstopper) adlı çizgi romanı, Netflix tarafından dizi olarak uyarlanmıştı. Tüm dünya ile aynı anda 22 Nisan 2022’de Netflix Türkiye’de yayımlanmaya başlayan dizinin başta +13 olan yaş sınırı +18’e yükseltildi. Netflix Türkiye’de dizinin sayfasına 31 Mayıs 2022’de girildiğinde dizi hakkında “Ailecek izlenebilecek diziler” ibaresinin yanında +18 yaş sınırı konulduğu görülüyordu. 2 Haziran 2022 tarihinde girildiğinde ise, “Bu dizi, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Muzır Neşriyat Kurulunca küçükler için uygun olmadığı karara bağlanan ‘Kalp Çarpıntısı’ kitabından uyarlanmıştır” ifadesi yer alıyor.

Alice Oseman’ın çizgi roman serisi, Türkiye’de “çocuklar için zararlı içeriklere sahip olduğu” gerekçesiyle, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun kararı sonucu Eylül 2021’de muzır ve müstehcen ilan edilmişti. Kitabın satışı, hâlâ kapalı zarflar içerisinde “küçüklere zararlıdır” ibaresi ile yapılıyor.