‘Kalp Çarpıntısı’ kitabı muzır yayın ilan edildi

İngiliz yazar Alice Oseman’ın iki erkeğin aşkını ve hayatını anlattığı ve geçen aylarda Türkçe olarak da basılan Kalp Çarpıntısı adlı çizgi romanı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun kararı sonucu muzır yayın ilan edildi


Geçtiğimiz ay, Alice Oseman’ın iki erkeğin aşkını anlattığı ve Yabancı Yayınları’dan Ömer Anlatan’ın çevirisiyle Türkçe olarak çıkan Kalp Çarpıntısı adlı çizgi romanı hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı re’sen soruşturma başlatmıştı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun bu sabah Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre, Kurul tarafından re’sen incelenen iki ciltlik kitaptaki “bazı yazıların, 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna karar verildi. Kurul oy birliği ile, söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanun’un 3266 sayılı Kanun’la değişik 4. maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına karar verdi.

Haziran 2021’de kitapların yayımlanmasından hemen sonra, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu kitabı incelemiş, “kitapta lise çağındaki çocukların olduğu, iki erkeğin eşcinselliğe yöneldiği, aralarında müstehcen anların bulunduğu ve kitap üzerinde yaş sınırlaması olmadığı” gibi hususlar tespit etmişti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı bu tespitler üzerine yayınevine ‘müstehcenlik’ suçundan soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında yayınevi yetkilisinin şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınması kararlaştırılmıştı. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’ndan da söz konusu kitabın çocuklara uygun olup olmadığı hususunda bilirkişi raporu istenmişti. Bu süreçte kitap, Turkuvaz Kitap’ın sahibi olduğu D&R ve İdefix’te, ayrıca Kitapyurdu’nda satıştan kaldırılmıştı.

Öte yandan kitabı yayımlayan Yabancı Yayınları konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada serinin baskısına devam edeceklerini duyurdu. Yayınevinin Instagram hesabındaki paylaşıma ise, kitabın yazarı Alice Oseman’dan yorum geldi. Oseman, “Bu olayın gerçekleşmesinden dolayı çok üzgünüm. Türkiye’deki tüm LGBTQ+ bireylere sevgi ve cesaret gönderiyorum. Yabancı Yayınları’na, böylesine homofobik ve transfobik bir sansüre rağmen seriye verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyorum. Aşk aşktır 🏳️‍🌈🏳️‍⚧️💖” ifadelerini kullandı.

Öte yandan “Daily Magazines” adlı Instagram sayfasından, muzır yayın ilan edilen Kalp Çarpıntısı kitabının zarf içinde, “küçüklere zararlıdır” notu ile satıldığı bir görsel paylaşıldı.