‘Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise’ kitabı muzır ilan edildi

Stonewall Çocuk ve Genç Edebiyatı Onur Ödüllü kitap muzır ilan edildi. Kitap önceki yıllarda İstanbul Kitapçısı’nda satışa çıkarıldıktan sonra sıklıkla hedef gösterilmişti


Güldünya Yayınları tarafından 2018’de çevrilerek basılan ‘Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise’ kitabının yayınevindeki tanıtımı şu şekilde:

“Christine Baldacchino’nun, farklı olanın cesaretini ve yaratıcılığını anlattığı, Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise isimli çocuk kitabı Güldünya Yayınları’ndan çıktı. Stonewall Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı Onur Ödülü alan ve Isabelle Malenfant’ın sıcak çizimlerinin eşlik ettiği öykü, sınıf arkadaşlarının, onlardan farklı olduğu için, alay ettikleri Morris’i konu alıyor. Moria adında bir annesi ve Moo adında bir kedisi olan Morris süslenmeyi çok seviyor!”

Kitap İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait İstanbul Kitapçısı’nda satışa çıkarıldıktan sonra Yeni Akit ve Milat Gazetesi gibi yayınlar tarafından homofobik nefret söylemiyle hedef gösterilmişti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Resmi Gazete’de yayınlanan 18 Eylül 2023 tarihli karar ile kitabı muzır neşriyat ilan etti. Kitabı re’sen inceleyen Kurul, “kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna” karar verdi.