Haftanın sansür gündemi

Erişim engeli, etkinlik yasağı, konser iptali, dava, gözaltı… 24 Haziran – 1 Temmuz haftasının sansür gündemini derledik


 

 • T24 yazarı Mehmet Y. Yılmaz’ın Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’ın malvarlığına ilişkin 14 Haziran 2019’da yayınlanan yazısına Binali Yıldırım’ın “kişilik haklarının ihlal edildiği” iddiasıyla yaptığı başvuru üzerine İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “kişilik hakkı ihlali” gerekçesiyle erişim engeli getirildi.
 • Gezi Parkı eylemlerini “planladıkları ve finanse ettikleri” iddiasıyla aralarında oyuncu Memet Ali Alabora ve Pınar Alabora, yazar Meltem Arıkan’ın da bulunduğu 16 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında, yedi aydır tutuklu olan Yiğt Aksakoğlu’nun tahliyesine karar verilirken 1 Kasım 2017’den beri tutuklu bulunan iş insanı ve Anadolu Kültür’ün kurucusu Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.
 • Mersin Valiliği, “kamu güvenliği” ve “genel ahlak”ı gerekçe göstererek 5. Mersin Onur Haftası etkinliklerinin olacağı 1-7 Temmuz tarihlerini de kapsayan 20 gün için etkinlik yasağı getirdi.Valilik 25 Haziran’da başlayacak ve 20 gün sürecek yasağa gerekçe olarak, “kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın, genel ahlakın, vatandaşların can ve mal güvenliklerinin korunması”nı gösterdi. Bu kararla 1-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan 5. Mersin Onur Haftası da resmen yasaklanmış oldu.
 • İzmir’de 2015’te gerçekleştirdiği bir performanstan dolayı “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla tutuklanan oyuncu Nazlı Masatçı, denetimli serbestlik şartıyla tahliye edildi.
 • Van Valiliği, “milli güvenliğin sağlanması”, “kamu düzeni ve güvenliğinin korunması”  gibi gerekçelerle kentte 15 gün süreyle oturma eylemi, yürüyüş ve basın açıklaması gibi eylem ve etkinlikleri yasakladı.
 • Mizah yazarı Cihan Demirci hakkında, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı.
 • Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel isimli kitabın ilanının Sabitfikir’de yayımlanması derginin bağlı olduğu Turkuvaz Dergi Grubu tarafından engellendi. 
 • Moğollar grubunun ODTÜ’de Mezunlar Günü etkinlikleri kapsamında vereceği konser, ODTÜ Mezunlar Derneği tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edildi.
 • Mustafa Emin Büyükcoşkun’un Suruç’ta hayatını kaybeden 33 gencin anısına çektiği Gitmek adlı belgeselin gala gösterimi, filmin içinde “terör örgütü propagandası yapılabileceği” iddiasıyla yasaklandı.
 • Binali Yıldırım, İstanbul’da yerel seçim çalışmaları kapsamında AKP’nin “Biz yaptık yine biz yaparız” sloganından yola çıkarak #SizYaptınız etiketi oluşturan sosyal medya kullanıcılarının siyasi eleştiriler içeren paylaşımlarını haberleştiren Evrensel gazetesine 25 bin TL’lik tazminat davası açtı.
 • İstanbul Valiliği tarafından 5. kez yasaklanan Onur Yürüyüşü’nün engellenmesinin ardından Taksim’de basın açıklaması yapan kalabalığa polis müdahale etti, beş kişi gözaltına alındı.