Çanakkale Valiliği Onur Yürüyüşü’nü yasakladı

Çanakkale Valiliği’nden yapılan açıklamada, 13-17 Haziran 2022 tarihlerinde yapılması planlanan 1. Çanakkale LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerinin yasaklandığı duyuruldu


Çanakkale Valiliği’nin web sitesinden yapılan duyuruya göre, kentte 13-17 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılması planlanan 1. Çanakkale LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı.

Valilik açıklaması şu şekilde: “İlimizde 13-17 Haziran 2022 tarihlerinde düzenleneceği belirtilen ve sosyal medya aracılığıyla da duyurulan etkinlik, toplantı ve yürüyüşe Valiliğimizce izin verilmemiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” [Metnin diline dokunulmamıştır.]

NE OLMUŞTU?

Kaos GL’nin haberine göre, MUAF Çanakkale LGBTİA+ tarafından hazırlanan Onur Haftası kapsamında Film Gösterimi, Cinsel Sağlık Atölyesi, Kuir Forum, Döviz & Pankart Atölyesi etkinlikleri yapılması planlanmıştı. 13 Haziran 2022 Pazartesi günü başlayacak Onur Haftası 17 Haziran 2022 Cuma günü Onur Yürüyüşü ve ardından düzenlenecek After Party ile son bulacaktı.

MUAF LGBTİA+ sosyal medya hesaplarından programın duyurulması ve yürüyüş için geri sayıma başlanması sonrasında, sosyal medyada çeşitli dinci-milliyetçi grupların ve onlara bağlı kişilerin yürüyüşü hedef gösterdiği ve şehirdeki LGBTİQA+ hak savunucularını tehdit etmeye başladığı öğrenildi.