Haftanın sansür gündemi

Geçim sıkıntısı nedeniyle bir müzisyenin daha yaşamına son vermesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Help Turkey” etiketli paylaşımlara soruşturma başlatması, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un BirGün muhabirinin görüntü almasını engellemesi ve haftanın erişime engellenen içerikleri… 2-9 Ağustos 2021 haftasının sansür gündemini derledik


Bir müzisyen daha geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son verdi: (4 Ağustos) Mersin’de sokak müzisyenliği yapan ve bir yıldır işsiz olan İbrahim Birincioğlu yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden 1 Ağustos tarihinde yaşamına son verdi.

RTÜK televizyon kanallarına orman yangınlarıyla ilgili ‘uyarı mektubu’ gönderdi: (4 Ağustos) RTÜK’ün televizyon kanalları temsilcilerine orman yangınlarının yayımlanmasına dair ‘uyarı mektubu’ gönderdiği iddia edildi ve mektup sosyal medyadan paylaşıldı. TGS durumu sansür olarak nitelendirdi. RTÜK ikinci bir açıklama yaparak “gönderilen mesaj içeriği bazılarının dediği gibi asla bir tehdit değildir. Bunun sansür olarak anlaşılması ilginçtir” ifadelerini kullandı.

Habertürk’ün canlı yayında “orman yangını sansürü” yaptığı iddia edildi: (4 Ağustos) Muğla’nın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangını ile ilgili canlı yayın yapan Habertürk muhabirinin “hava araçları çok eksik” diyen vatandaşa sansür uyguladığı iddia edildi.

Halk TV canlı yayınına saldırı: (6 Ağustos) Halk TV’nin Marmaris’te yaptığı ve bölgedeki orman yangınlarını ele aldığı Gökmen Karadağ ile Açıkça adlı programa yayın sırasında bir grup saldırdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “Help Turkey” etiketli paylaşımlara soruşturma başlattı: (6 Ağustos) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyadan “Help Turkey” etiketiyle yapılan paylaşımlar hakkında resen soruşturma başlattı.

Yeni Asır gazetesi, “Help Turkey” etiketiyle paylaşım yapan sanatçıları hedef gösterdi: (6 Ağustos) 28 Temmuz 2021’den beri devam eden orman yangınlarına ilişkin “Help Turkey” etiketiyle paylaşım yapan bazı oyuncular ve sanatçılar Yeni Asır gazetesi tarafından hedef gösterildi.

Basın Konseyi: “Fox TV, Halk TV ve Reuters ekiplerinin engellenmesi sansürdür:” (6 Ağustos) Basın Konseyi, RTÜK’ün orman yangınları yayınlarına dair gönderdiği “uyarı mektubu” sonrasında Fox TV, Halk TV ve Reuters haber ekiplerinin yangın bölgelerine alınmamasına tepki gösterdi, “ekiplerin engellenmesi sansürdür” açıklamasını yaptı.

Bakan Murat Kurum, BirGün muhabirinin görüntü almasını engelledi: (9 Ağustos) Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuya açık alanda Marmaris yangınlarında mağdur olan vatandaşlarla konuşmasını çeken BirGün muhabirinin Kurum tarafından, “Gazeteci olsan da burada çekim yapamazsın” sözleriyle engellenmeye çalışıldığı belirtildi.

Yeni Şafak köşe yazarı “yazılarıma son verildi” diyerek gazeteden ayrıldı: (9 Ağustos) İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergün Yıldırım, köşe yazıları yazdığı Yeni Şafak gazetesinin son iki yazısını yayımlamadığını belirterek gazeteden ayrıldığını duyurdu.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (2-9 Ağustos) Nupel Haber ve Kızıl Bayrak internet sitelerine, bianet’in 141 haberine ve Kronos haber sitesinin haberine erişim engeli getirildi.