RTÜK televizyon kanallarına orman yangınlarıyla ilgili ‘uyarı mektubu’ gönderdi

RTÜK’ün televizyon kanalları temsilcilerine orman yangınlarının yayımlanmasına dair ‘uyarı mektubu’ gönderdiği iddia edildi ve mektup sosyal medyadan paylaşıldı. TGS durumu sansür olarak nitelendirdi. RTÜK ikinci bir açıklama yaparak “gönderilen mesaj içeriği bazılarının dediği gibi asla bir tehdit değildir. Bunun sansür olarak anlaşılması ilginçtir” ifadelerini kullandı


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Türkiye genelinde bir haftadır devam eden orman yangınlarıyla ilgili olarak televizyon kanallarının temsilcilerine “kişiye özel” uyarı mektubu gönderdiği ifade edildi. Kanal temsilcilerine gönderilen açıklamada, yapılan haberlerde yangınların söndürüldüğü yerlerden bahsedilmesinin istendiği ve sadece yanan yerlerin ekrana taşınması halinde kanallara ceza yaptırımı uygulanacağı belirtildi.

Sosyal medyada gazetecilerin ve çeşitli haber kuruluşlarının paylaştığı açıklamada, “130 farklı noktada çıkan yangınlar acil müdahale ekipleri tarafından başarıyla söndürülmüşken buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır” denilirken şu ifadelere de yer verildi: “Orman yangınlarıyla ilgili yapılan yayınların 6112 sayılı Kanun’da yer alan yayın ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi, tereddütler halinde İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı ile temasta olunması son derece önemlidir. Aksi takdirde söz konusu yayın ilkelerini hiçe sayan medya hizmet sağlayıcılara en ağır müeyyidelerin uygulanması kaçınılmaz hale gelecektir.”

TAŞCI: “RTÜK YAYINCILARA PARMAK SALLIYOR, CEZAYLA TEHDİT EDİYOR”

RTÜK üyesi İlhan Taşcı konuyla ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in “özel hat” üzerinden televizyon temsilcilerini tehdit ettiğini söyledi. Taşcı açıklamasında ayrıca, “Gazetecilerin görevi gerçeği kamuoyuna aktarmak, kamu yararı doğrultusunda gerçeğin izini sürmektir. RTÜK Başkanının keyfi istedi diye gerçeklikten kopmak televizyon yayıncılarının işi olamaz. Kameraları alevlerden başka yöne çevirmek yangınların söndüğü anlamına maalesef gelmiyor, gelmeyecek. O kameralar halkın gözü, kulağı olmak zorundadır” diye belirtti.

TGS: YANGINI SÖNDÜRMEK YERİNE SANSÜRLEMENİN KİMSEYE FAYDASI YOKTUR

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da RTÜK’ün açıklamasına yönelik bir açıklamada bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), televizyon kanallarına orman yangınlarıyla ilgili bir ‘uyarı mektubu’ göndererek ‘130 farklı noktada çıkan yangınlar başarıyla söndürülmüşken buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır’ ifadelerini kullandı.

‘Yayın ilkelerini hiçe sayan’ medya kuruluşlarına ‘en ağır cezaların’ verileceğini duyuran RTÜK, editoryal bağımsızlığa açıkça müdahale etti.

Görev tanımının dışına çıkarak RTÜK’ü bir sansür mekanizması gibi çalıştıran RTÜK Başkanı, TV kanallarını tehdit ederek suç işlemektedir.

Habercilik engellenirse dezenformasyon artar ve asıl o zaman provakasyon için uygun ortam oluşur.

Yangını söndürmek yerine sansürlemek peşinde koşmanın kimseye faydası yoktur.

Ayrıca, sahada çalışan gazetecilerin hedef gösterilmesi ve darp edilmesi de kabul edilmez. Meslektaşlarımıza yapılan saldırıyı kınıyor, faillerin hukuk önüne çıkartılmasını talep ediyoruz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası”

RTÜK’TEN İKİNCİ AÇIKLAMA: “KİŞİYE ÖZEL GÖNDERİLEN MESAJ İÇERİĞİ BAZILARININ DEDİĞİ GİBİ ASLA BİR TEHDİT DEĞİLDİR. BUNUN SANSÜR OLARAK ANLAŞILMASI İLGİNÇTİR”

RTÜK’ü web sitesinden; kanal temsilcilerine gönderilen mesaja yönelik gelen tepkiler sonrasında ikinci bir açıklama paylaşıldı. Açıklamanın bir bölümü şu şekilde:

“Basın açıklamamızın ekinde yer alan kişiye özel gönderilen mesaj içeriği de bazılarının dediği gibi asla bir tehdit değildir. Bunun sansür olarak anlaşılması ilginçtir. Bu vesile ile gelişmeleri doğru ve tarafsız olarak aktaran medyamıza teşekkür ederken, bölgede bulunan acil müdahale ekiplerine ve vatandaşlarımıza şükranlarımızı iletiyoruz. Yangınla canla başla mücadele eden resmi ve sivil tüm  görevlilere, elinden geldiğince söndürme çalışmalarına destek olan saygıdeğer halkımıza müteşekkiriz. Yüreğimizi yakan orman yangınlarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Uygunsuz yayınlar ve doğruluğu tespit edilmeyen paylaşımlar yoluyla moral ve motivasyon bozucu çarpıtmaların, bölgedeki ormancılarımızın, itfaiyecilerimizin, fedakar vatandaşlarımızın ve diğer tüm görevlilerimizin çalışma şevkini kıracağını ve yangında yitirdiğimiz aziz şehitlerimizin saygıdeğer hatıralarına zarar vereceğini düşünüyoruz.”