Haftanın sansür gündemi

Gül Kitabevi’ni yakanlara 3 ay hapis cezası, Boğaziçi’nin vekil rektörünün Feyzi Erçin’in ders vermesini engellemesi ve belgesel sinemacı-akademisyen Can Candan’ın görevine son vermesi ve Can Yayınları’nın kitap çevirisinde “Kürdistan” kelimesinin sansürlenmesi üzerine yayınevinin baskıların düzeltileceğini duyurması… 13 Temmuz – 2 Ağustos 2021 tarihleri arası sansür gündemini derledik


Muş’ta toplantı ve gösteri yürüyüşleri 15 gün yasaklandı: (13 Temmuz) Muş Valiliği, toplantı, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşlerinin 15 gün boyunca yasaklandığını açıkladı. 13 Temmuz’da başlayan yasak, 27 Temmuz’a kadar devam edecek.

Gül Kitabevi’ni yakanlara 3 ay hapis cezası: (14 Temmuz) 8 Eylül 2015’te Kırşehir’deki Gül Kitabevi’nin yakılmasıyla ilgili davada 86 sanığa hapis ve para cezası verildi.

Oyuncu ve eski milletvekili Berhan Şimşek hakkında iki yıla kadar hapis istemi: (14 Temmuz) Bir televizyon kanalında kullandığı “militan vali” ifadesi nedeniyle oyuncu ve eski milletvekili Berhan Şimşek hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede Şimşek’in iki yıla kadar hapsi talep edildi.

Twitter’a hükümetlerden gelen ‘gazetecilerin ve haber kaynaklarının paylaşımlarının kaldırılması talebinde’ Türkiye dünyada ikinci: (16 Temmuz) Twitter’ın yılda iki kez yayımladığı şeffaflık raporuna göre Türkiye, hükümetler tarafından gazetecilerin ve haber kaynaklarının paylaşımlarının kaldırılması talebinde Hindistan’ın ardından dünyada ikinci sırada yer aldı.

Hakkari’deki eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı: (16 Temmuz) Hakkari’de 2016 yılından bu yana devam eden eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı. Yasak 30 Temmuz’a kadar sürecek.

Boğaziçi rektörlüğüne vekaleten atanan Naci İnci, akademisyenlerin ders açmasını engelledi ve işlerine son verdi: (17 Temmuz) Kayyım rektör Melih Bulu’nun görevinden alınmasının ardından rektörlüğe vekaleten atanan Naci İnci, önce yarı zamanlı öğretim üyesi Feyzi Erçin’in yaz okulunda ve sonbaharda ders vermesini engelledi. İnci ardından, belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın görevine son verildiğini bildirdi.

Can Yayınları, çevirisinde “Kürdistan” kelimesinin sansürlendiği iddia edilen kitabın toplatılıp düzeltileceğini duyurdu: (26 Temmuz) Salman Rushdie’nin Floransa Büyücüsü isimli romanının Can Yayınları tarafından yayımlanan Türkçe baskısında, “Kürdistan” kelimesinin sansürlendiği iddia edildi. Can Yayınları’nın sahibi Can Öz açıklama yaparak kitabın toplatılacağını belirtti.

Kültür Bakanlığı’nın tanıtım filmini eleştiren videoya telif sansürü iddiası: (30 Temmuz) Instagram’da bir hesaptan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İstanbul tanıtım videosuna alternatif bir versiyon paylaşıldı. Hesabın Instagram’a telif nedeniyle şikâyet edildiği ve Instagram’ın videoyu kaldırdığı iddia edildi.

Kızıl Bayrak ve Umut Gazetelerine erişim engeli: (2 Ağustos) Kızıl Bayrak ve Umut gazetelerine ‘Millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ gerekçeleriyle erişim engeli getirildi.