Çok sayıda internet sitesine erişim engeli

Jandarma Komutanlığı’nın talebiyle aralarında bianet, ETHA ve geziyisavunuyoruz.org sitelerinin de olduğu birçok haber portalı ve sosyal medya hesabı için erişim engeli kararı alındı


Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 16 Temmuz tarihli talep yazısı üzerine, yazıda belirtilen 136 URL adresine erişimin engellenmesine karar verdi. Bu adresler arasında bianet, ETHA, geziyisavunuyoruz.org, Gazete Fersude gibi sitelerin ve haber portallarının yanısıra HDP Milletvekili Oya Ersoy’un Twitter hesabı da dahil olmak üzere başka birçok Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve Pinterest hesabı var.

Mahkeme kararında, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından verilen yazılı talepte belirtilen URL adreslerine, 5651 Sayılı Kanunun  8/A maddesindeki suçları oluşturdukları için erişim engeli getirildiği belirtildi. Fakat kararda haber sitelerinin hangi haberleri üzerine erişim engeli getirildiği belirtilmedi.

Kararda bahsi geçen kanun maddesi, internet yayınlarının düzenlenmesi ve internet üzerinden işlenen suçlarla mücadeleyi düzenliyor ve bu maddeye göre  “Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak”  erişim engelİ kararı verilebiliyor.

Erişim engeli kararı verilen adreslerden biri olan bianet.org.’un avukatı Meriç Eyüboğlu bianet’e yaptığı açıklamada, daha önceki engelleme kararlarında başvuru (şikâyet) konusu yapılan habere erişimin engellenmiş olduğunu, oysa şimdi ilgili hâkimin, habere değil tüm siteye erişimi engelleme kararı verdiğini, üstelik bu kararı hiçbir gerekçeye dayandırma gereğini duymamış olduğunu  söyledi.

Erişim yasağı kararı verilen internet siteleri arasında Gezi Parkı davasını takip ederek kamuyonu gelişmeler hakkında bilgilendiren geziyisavunuyoruz.org sitesi de var. Eyüboğlu bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada,”Erişimi engellenen adresler arasında gezi duruşması sırasında düzenli paylaşımlarda bulunan adreslerin bulunması (ki bu adreslerin bir kısmı Gezi duruşması dışında herhangi bir paylaşımda bulunmayan URL adresleri) Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan ihbarın (!) Gezi davasıyla ilgili olduğunu düşünmemizi sağladı” ifadelerini kullandı.

Alınan kararda erişim engeli getirilen internet siteleri şöyle:

bianet.org, www.etha10.com, halkinsesitv21.blogspot.com, ozgurgelecek17.net, osp.org.tr, geziyisavunuyoruz.org, www.gazetefersude.com, yenidemokratgenclik1.com, umutgazetesi14.org, kizilbayrak43.net, kizilbayrak44.net, marksistteori.org, direnisteyiz26.org, mucadelebirligi6.net, antayasokak.e-monsite.com.