Boğaziçi rektörlüğüne vekaleten atanan Naci İnci, akademisyenlerin ders açmasını engelledi ve işlerine son verdi

Kayyım rektör Melih Bulu’nun görevinden alınmasının ardından rektörlüğe vekaleten atanan Naci İnci, önce yarı zamanlı öğretim üyesi Feyzi Erçin’in yaz okulunda ve sonbaharda ders vermesini engelledi. İnci ardından, belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın görevine son verildiğini bildirdi


Fotoğraf: Mürsel Ç.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne 2 Ocak 2021 tarihinde kayyım olarak atanan rektör Melih Bulu, 15 Temmuz 2021’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevinden alınmıştı. Yerine vekaleten atanan rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin ise 16 Temmuz’dan itibaren üniversitedeki öğretim üyelerinin ders vermesini engellemeye başladığı ve hatta görevlerine son verdiği bildiriliyor.

FEYZİ ERÇİN: “ETİK İLKELERİ GÖZETMEYEN BİRİSİNİN, ÖĞRENCİLERE DERS VERMESİ UYGUN DEĞİLDİR” DENİLDİ

Üniversitede yarı zamanlı ders veren öğretim üyesi ve avukat Feyzi Erçin 16 Temmuz’da Twitter’dan yaptığı paylaşımda yaz okulunda vereceği “FA 481 – Film and Music” (Film ve Müzik) dersinin programda olmadığını ve sonbahar dönemine ders açmasının da engellendiğini yazdı. Erçin iletisinde şu ifadelere yer verdi:

“Bugün yaz okulu başlıyor, dersim yok programda ve Naci İnci sonbahar döneminde ders açmamı da engellemiş. Bölümümün ve fakültenin onayladığı, yıllardır vermekte olduğum FA487 “Classical Music in Cinema”, FA48G “Film Sound” ve yeni açacağım Hollywood dersini programdan çıkartmış. Bulu görevden alınmadan yönetimin son kararlarından biri bu ve iki gerekçesinden birisi “Derslerin konusuyla ilgili formel bir eğitimi olma”mam. Naci İnci’nin bu kararı verdiği gün, bölüm öğrenci değerlendirmelerinde 48 hocamız arasında 2. olmuştum (bir önceki dönem 1. idim). Naci İnci’nin diğer gerekçesi ise aşağıdaki tweeti örnek vererek “hocalar hakkında sosyal medyada isim vererek karalama niteliğinde ve hedef gösterir tarzda paylaşımlar yapmakta” olduğum iddiası ve “Etik ilkeleri gözetmeyen birisinin, öğrencilere ders vermesi uygun” olmaması. Akademik kadronun anayasa tarafından güvence altına alınan ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik bu gerekçe ancak dayatmacı ve faşizan bir zihniyetin korkaklığının ürünü olabilir. Tweetlerim akademisyenlerle değil teamül ve liyakata aykırı atamaları kabul edenlerle ilgilidir. “Etik ilkeler … öğrencilere ders” gerekçesine gelince; kendisiyle güney çimlerde, öğrencilerle birlikte, etiğin ne olduğu ve nasıl ders verileceğini yüz yüze tartışmak istiyorum. Etikten bahsedebilmek için bir insanda öncelikle utanma duygusunun olması gerekmekte Naci İnci. Kendisini atamış olan kişinin görevden alındığı bir okulda Naci İnci ve tüm atanmış rektör yardımcıları derhal istifa etmelidir. Etik ve liyakat bunu gerektirir. Kayyum Naci İnci gidecek ve ben sonbaharda bölümümün ve fakültemin onayladığı derslerimi vereceğim.”

CAN CANDAN: “KABUL ETMİYORUM, VAZGEÇMİYORUM”

Feyzi Erçin’in paylaşımından kısa süre sonra, belgesel sinemacı ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Can Candan da Twitter’dan yaptığı bir paylaşımla, kayyım rektör vekili Prof. Dr. Mehmet Naci İnci tarafından görevine son verildiğini bildirdi. Can Candan “Naci İnci, bugün bana 2007’den bu yana öğretim görevlisi olarak çalıştığım Boğaziçi’ndeki görevime, ders verdiğim bölüm ve fakültenin görüşü alınmadan ‘vekaleten’ son verdiğine dair bir yazı göndermiş. Sizlerle paylaşıyor, yorumunu ve değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum. Tabii ki #KabulEtmiyorumVazgeçmiyorum” ifadelerini kullandı.