Kültür Bakanlığı’nın tanıtım filmini eleştiren videoya telif sansürü iddiası

Instagram’da bir hesaptan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “İstanbul” tanıtım videosuna alternatif bir versiyon paylaşıldı. Hesabın Instagram’a telif nedeniyle şikâyet edildiği ve Instagram’ın videoyu kaldırdığı iddia edildi


Kültür ve Turizm Bakanlığı 27 Temmuz 2021’de resmî Twitter hesabından “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının yeni filmi: ‘İstanbul'” iletisiyle bir dakikalık bir tanıtım videosu paylaştı. Sosyal medyada pek çok kullanıcının eleştirdiği videonun ardından Instagram’da @halkekmag adlı hesap, videonun eleştirel ve alternatif bir versiyonunu paylaştı. Bunun üzerine Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın, @halkekmag hesabından paylaşılan videoyu ve hesabı telif nedeniyle Instagram’a şikâyet ettiği ve Instagram’ın da videoyu kaldırdığı iddia edildi.

Halkekmag hesabı, videonun kaldırılmasının ardından “Özgür bir şehir videosu yapıp hem de bununla eğlenenlere sansür uyguluyorsunuz” ifadelerini kullandığı bir story (Instagram’da 24 saat süreyle yayımlanan hikâye içerikleri) paylaştı ve tepkisini dile getirdi.

Cumhuriyet gazetesinin Hatice Nur Şahingöz’e açıklama yapan Halkekmag hesabı yetkilileri, “Bizim eleştirimiz yapılan filme değildi. Bizim eleştirimiz, bizlerin hayatında eleştirdikleri her şeyi bu filme pozitif bir algıyla koymaları ancak bizim yaşantılarımıza kızmalarıydı” ifadelerini kullandı. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndan kimsenin kendileriyle iletişime geçmediğini belirten hesap yetkilileri, Instagram’a telif sebebiyle başvuruda bulunanın da ajans olduğunu belirtti.

Haberde ayrıca bakanlığın, videonun paylaşıldığı tweete verilen bazı tepkili yanıtları gizlediği de ifade edildi.

Bununla birlikte, bakanlığın videosuna sosyal medyada alternatif başka versiyonlar da paylaşıldı.

https://twitter.com/ercandiyin/status/1420100512565899265