Oyuncu ve eski milletvekili Berhan Şimşek hakkında iki yıla kadar hapis istemi

Bir televizyon kanalında kullandığı “militan vali” ifadesi nedeniyle oyuncu ve eski milletvekili Berhan Şimşek hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede Şimşek’in iki yıla kadar hapsi talep edildi


Bir televizyon kanalında, “Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan” diyen sinema oyuncusu ve eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Berhan Şimşek hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Şimşek hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve devletin yargı organlarını aşağılama” suçundan iki yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Bir televizyon kanalında 22 Ocak 2021’de çıktığı bir programda “Vali militan, Kaymakam militan, yargıçlar militan” diyen oyuncu Şimşek hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, “militan” kelimesinin Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre, “bir düşüncenin, bir görüşün başarı kazanması için savaşan, mücadele eden kimse,” “bir siyasal örgütün etkin üyesi,” “mücadelesini zor kullanarak ve yasa dışı yollarla yapan taraftar” diye üç anlamının bulunduğu kaydedildi.

T24‘ün İhlas Haber Ajansı’ndan (İHA) aktardığı iddianamede, “militan” kelimesinin yasadışı yollarla mücadele eden, savaşan ve bir siyasal örgütün etkin üyesi olması anlamını taşıdığı; valiler, kaymakamlar ve yargıçların Türkiye Cumhuriyeti’nin yürütme ve yargı organlarını temsil eden kişiler oldukları vurgulandı. Vali, kaymakam ve yargıçların Anayasa ve kanunlara uygun olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına çalıştıklarının ifade edildiği iddianamede, bu sıfatlara haiz kişilere “militan” denmesinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve devletin yargı organlarının illegal bir idari örgütlenme olarak algılanmasına sebebiyet vereceği kaydedildi.

İddianamede, Berhan Şimşek’in katıldığı televizyon programında söylediği sözlerin, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve devletin yargı organlarını aşağılama” suçunu oluşturduğu belirtildi. Şimşek’in suçlamaları kabul etmediğinin anlatıldığı iddianamede, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin yargı organlarını alenen aşağılama’ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianame, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Şimşek, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.