Haftanın erişime engellenen içerikleri

Susma Platformu’nun içeriğine engel, hileli et skandalıyla ilgili iddialara; Berat Albayrak ve dolar rezervleriyle ilgili CHP ve İYİ Partililer tarafından atılan tweetlere engel getirildi. 8 – 15 Mart haftasının erişime engellenen haberlerini derledik


‘İş kadınının parasını almakla suçlanan savcı’ haberine engel: Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner, eski MİT mensubu Mehmet Ali Bal ve uyuşturucu ticaretinden tutuklu Nizamedin Kahramanoğlu’nun çete kurarak bir iş kadınının hisselerini ve parasını almaya çalıştıklarının iddia edilmesi ve Ömer Faruk Aydıner hakkındaki dosyanın işlemden kaldırılması ile ilgili haberler, Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Şubat 2021 tarih ve 2021/1277 sayılı kararı ile erişime engellenmişti. Aynı konuda yapılan haberler ve içeriklerin de, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Mart 2021 tarih ve 2021/1465 sayılı kararı ile erişime engellendi ve silinmesine karar verildi.

Hileli et skandalıyla ilgili iddialar engellendi: A101, BİM ve Migros’a et tedariki yapan firmalardan ETTAT Et Ürünleri firmasının, Et ve Süt Kurumu’ndan 20 liraya aldığı eti daha yüksek fiyattan piyasaya sattığı iddialarının yer aldığı içerikler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Bursa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Mart 2021 tarih ve 2021/1953 sayılı kararı ile erişime engellendi ve içeriklerin silinmesine karar verildi.

Taciz iddialarıyla gündeme gelen akademisyenin bölüm başkanı olmasıyla ilgili haberlere engel: Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde kadın öğrencilere taciz ve hakaret nedeniyle daha önce şikâyet edilen bir akademisyenin bölüm başkanlığına getirilmesi ile ilgili haberler kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Rize Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Mart 2021 tarih ve 2021/770 sayılı kararı ile erişime engellendi.

CHP’nin Albayrak’la ilgili bazı tweetlerine engel: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Resmi Twitter hesabından eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Merkez Bankası’nın dolar rezervi ile ilgili atılan tweetler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Mart 2021 tarih ve 2021/1450 sayılı kararı ile erişime engellendi.

İYİ Parti ve CHP’li milletvekillerinin dolar rezervleri ile ilgili paylaşımlarına engelleme: İYİ Parti’den Lütfü Türkkan, CHP’den Özgür Özel, Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu’nun Merkez Bankası’nın dolar rezervi ile ilgili Twitter’daki bazı paylaşımları, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Mart 2021 tarih ve 2021/1449 sayılı kararı ile erişime engellendi.