Mizansen ‘su satan çocuk’ videosu çeken YouTuber’a 1,5 yıl hapis istemi

Su satan bir çocukla çektiği video kurmaca çıkan YouTuber Fariz Bakhshaliyev hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı


İstanbul Bağcılar’da su satan bir çocukla çektiği videoyu paylaşan 21 yaşındaki Azerbaycan uyruklu YouTuber Fariz Bakhshaliyev hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1,5 yıla kadar hapsi istenen bir iddianame düzenlendi. Bakhshaliyev’in geçen aylarda sosyal medyada paylaştığı video kurmaca çıkmış, bunun üstüne YouTuber gözaltına alınmıştı.

Bakırköy Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, videodaki çocuk M.B.K.’nin ailesinin esnaf olduğu ve videoda belirtildiği şekilde sokakta yaşayan belli bir gelir seviyesinin altında kimsesiz bir çocuk olmadığı belirtildi. İddianamede Bakhshaliyev’in çocuğun annesi Semra K.’nin yanına gelerek oğlunu video çekiminde kullanmak istediğini söylediği, Semra K.’nin de oğlunun bu şekilde mağdur çocuk kimliği altında kullanılacağını bilmeden buna izin verdiği anlatıldı. Annenin daha sonra videoyu izlediğinde oğlunun küçük düşürüldüğünü gördüğünü ve olay nedeniyle oğlunun psikolojisinin bozulduğunu beyan ettiği ayrıca iddianamede kaydedildi.

Fariz Bakhshaliyev iddianamede yer alan ifadesinde suç işleme kastının bulunmadığını, yaşanan olayın tamamen kurmaca olduğunu, mağdur çocuğun gerçekte mendil ve su satarak yaşamını sürdüren bir çocuk olmadığını söyleyerek suçlamaları kabul etmedi.

BİR KESİMİ AŞAĞILADIĞI İDDİA EDİLİYOR

İddianamede Bakhshaliyev’in “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu alenen işlediği belirtilerek, şüphelinin toplumun bir kesimini aşağılayarak toplumsal infial oluşturmak kastıyla eylemi gerçekleştirdiği öne sürüldü. Dokuz aydan 1,5 yıla kadar hapsi talep edilen YouTuber Bakhshaliyev önümüzdeki günlerde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.