Sezen Aksu’nun avukatlarından Kültür Servisi’ne telif ‘sansürü’ ve haber engellemesi

Sezen Aksu’nun yapım şirketi SN Müzik tarafından “telif hakkı ihlalinde bulunulduğu” iddiasıyla Kültür Servisi’ne 11 bin liralık “uzlaşma” veya telif davası seçenekleri sunuldu. “Buralardan gidelim mi yoksa katlanalım mı?” diyerek sanatçıya seslenen Kültür Servisi, konuya ilişkin haber yapma haklarının da Aksu’nun avukatı tarafından engellenmeye çalışıldığını belirtti


Sezen Aksu’nun karantina günlerini anlattığı mektubu ve Ne Yapayım Şimdi Ben şarkısını haberleştirip yayımlayan Kültür Servisi isimli internet gazetesine, 11 bin liralık “uzlaşma” ya da telif davası seçenekleri sunuldu. Kültür Servisi “cezalandırma” olarak yorumladığı gelişmeyi duyururken, bu konuda haber yapmak istediklerinde ise sanatçının avukatı tarafından engellendiklerini vurguladı.

Kültür Servisi‘nin açıklamasının ardından sosyal medyada pek çok gazeteci, sanat yazarı ve kullanıcı konuyla ilgili eleştirelerini dile getirdi.

“EKSİK OLSUN DİYEREK HABERİ SİTEMİZDEN KALDIRDIK”

Kültür Servisi‘nin yaptığı yazılı açıklamada, “İşlemediğimiz bir suçun diyetini ödememizi istemek bize ‘artık yayıncılık yapmayın’ demekten farksızdır” denildi.

Haberin üzerinden 8 ay geçtikten sonra, Sezen Aksu’nun yapım şirketi SN Müzik Yapım’ın şikâyeti üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden aranarak ifade vermelerinin istendiği belirtilen açıklamada; “SN Müzik Yapım, Aksu’nun şarkısının YouTube yönlendirmesine (embed koduna) sitemizde yer verdiğimiz için telif hakkı ihlali gerekçesiyle gazetemizden şikâyetçi olmuştu. Emniyet’te verdiğimiz ifadede ‘Bu paylaşım herhangi bir ticari kazanç ve amaç güdülmeksizin yapılmıştır… Sitemize girerek ilgili linke tıklayan nihai kullanıcı zaten demoyu (şarkı Aksu’nun ‘Demo 2′ albümündendi) müştekinin kendi YouTube kanalından izlemektedir’ açıklamasında bulunduk. (İfadeye çağırılmamızın ardından ‘Eksik olsun!’ diyerek haberi sitemizden kaldırdık)” denildi.

Kültür Servisi‘nin geçtiğimiz günlerde bu kez bir arabulucu tarafından arandığı belirtilen açıklamada, dava açılmadan önce 11 bin lira uzlaşma bedeli talep edildiği kaydedildi.

Açıklama şöyle sürdürüldü:

“HABER YAPMA HAKKIMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI”

“Arabulucunun yönlendirmesi doğrultusunda, SN Müzik Yapım’ı temsil eden bir avukatla görüştük. Konuştuğumuz avukat 9 bin lira nakitle uzlaşmaya varabileceğimizi aktardı. Uzlaşmazsak dava açılacak, masraflarla birlikte, istenen bedele 6 bin lira avukatlık ücreti de eklenecekti. Telif hakkı ihlalinde bulunmadığımızı, mahkemede kendimizi savunacağımızı, bu nedenle ‘uzlaşmayacağımızı’ ifade ettik.

Konuyla ilgili haber yapma hakkımız ise avukat tarafından engellenmeye çalışıldı. Tüm süreci aktardıktan sonra, gelinen noktada, şunu ifade etmek isteriz: Sezen Aksu, her adımı ‘haber değeri olan’ Türkiye’nin önemli sanatçılarından biridir. Alanının öncü internet gazetesi Kültür Servisi’nin Sezen Aksu’nun karantina mektubunu ve şarkısını haberleştirmesi doğaldır. İşimizi yaptık.

Gazetemizde, haber, Aksu’nun resmi YouTube adresine yönlendirme yapılarak sunulmuştur. Haliyle şarkının telifi Youtube üzerinden SN Müzik Yapım ve Sezen Aksu’ya aktarılacaktır. Aksu yayımladığımız mektubunda ‘Oturun oturduğunuz yerde, gıpraşmayın. Şarkının sözlerini sular seller gibi ezber edin, Korona geçtiğinde sınav yapıcam. Ödülünüz bu süreçte birikecek yeni sözler ve besteler’ diyordu. Bu durumda Kültür Servisi olsa olsa şarkının daha fazla dinlenmesine, ezber edilmesine hizmet etmiştir. Sezen Aksu’dan yeni sözler ve besteler beklerken cezalandırılıyoruz.

“BURALARDAN GİDELİM Mİ YOKSA KATLANALIM MI?”

Bütünüyle bağımsız, tüm zorluklara rağmen yayıncılık yapmakta direnen bir basın kuruluşu olan Kültür Servisi’nin telif ve diğer sanatçı hakları konusundaki duruşu açıktır. Hal böyleyken işlemediğimiz bir suçun diyetini ödememizi istemek bize ‘artık yayıncılık yapmayın’ demekten farksızdır. Türkiye’nin bugününde bir sanatçıya ve müzik yapım şirketine düşen, bağımsız medyayı desteklemektir, engellemek değil.

Son olarak Sezen Aksu’ya kendi şarkı sözleriyle sormak isteriz: Ne yapalım şimdi biz? Hangi kapıyı çalalım? Buralardan gidelim mi yoksa katlanalım mı? Off of!”

“BU İŞTE BİR TERSLİK VAR”

Dava hakkındaki açıklama üzerine sosyal medyada yapılan kimi yorumlar ise şu şekilde: