Haftanın sansür gündemi

Facebook ve LinkedIn’in Türkiye’ye temsilci atama kararı, Batman Valiliği’nden eylem ve etkinlik yasakları, RTÜK ve BİK’ten cezalar ve erişime engellenen haberler. 11 – 18 Ocak haftası sansür gündemini derledik


İzmir merkezli ESP operasyonunda beş tutuklama: Yenikapı Oyuncuları serbest bırakıldı: ESP’ye yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 47 kişiden beşi hakkında tutuklama kararı verildi. Beş kişi hakkında ise ev hapsi kararı verildi. Susma Platformu’nun katılımcılarından Yenikapı Tiyatrosu’ndan 5 tiyatrocunun da aralarında bulunduğu 27 kişi ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Sunucu Öykü Serter’e ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ soruşturması: İzmir depremin ardından yaşananlara ilişkin iktidara eleştirilerde bulunan Öykü Serter hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Can Dündar’a MİT tırları davasında verilen cezanın gerekçesi açıklandı: Can Dündar’a MİT tırları davasında ‘casusluk’ ve ‘terör örgütüne yardım etmek’ suçlamasıyla verilen 27 yıl altı ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

Oyuncu Nazlı Masatçı gözaltına alındı: Oyuncu Nazlı Masatçı, Ezilenlerin Sosyalist Partisi üye ve yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alındı.

Gazeteci Melis Alphan hakkında yedi buçuk yıl hapis istemi: Gazeteci Melis Alphan’a, altı yıl önce paylaştığı Newroz fotoğrafı nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla dava açıldı.

RTÜK’ten Halk TV ve TELE 1’e yeni cezalar: RTÜK, Fikri Sağlar’ın başörtülü hakimlere ilişkin sözleri için Halk TV’ye, ana haber bülteninde Diyanet İşleri Başkanlığı’na dönük ifadeler için de TELE 1’e para cezası kesti.

BİK’ten Evrensel gazetesine Fahrettin Altun cezası: Basın İlan Kurumu, Fahrettin Altun’un şikâyeti üzerine Evrensel Gazetesi’ne 3 gün ilan kesme cezası verdi.

HDP’li Ebru Günay’ın Sakine Cansız’la ilgili paylaşımı Instagram tarafından sansürlendi: HDP Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay’ın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Seve Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’a ilişkin paylaşımları sansürlendi. Sosyal medya uygulaması Instagram tarafından Ebru Günay’ın paylaşımına ilişkin ‘topluluk kurallarına aykırı’ denilerek engellendi. 

Bakanlık, Diyanet Başkanını kınayan Ankara Barosu hakkında soruşturma izni verdi: Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşcinsellere karşı nefret söylemi içeren konuşmasını kınayan Ankara Barosu hakkında soruşturma izni verdi. Savcılık, açıklamada imzası bulunan 11 baro yöneticisini ifadeye çağıracak. 

Batman Valiliği’nden yine eylem ve etkinlik yasağı: Cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemi sürerken, Batman Valiliği cezaevleri çevresinde eylem ve etkinlik yasağı getirdi.

Gazeteci Orhan Uğuroğlu darp edildi: AKP’yi eleştiren Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu 15 Ocak 2021’de saldırıya uğradı. Uğuroğlu’nun aracına bindiği sırada arkadan gelen üç kişilik grubun saldırısına uğradığı belirtildi. Saldırının ardından saldırganlar kaçtı. Durumunun iyi olduğu öğrenilen Uğuroğlu’nun, emniyette ifade verdiği belirtildi. Aynı gün Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da beş kişinin silahlı ve sopalı saldırısına uğramıştı.

Facebook ve LinkedIn Türkiye’ye temsilci atamaya karar verdi: Sosyal ağ sitelerinden Facebook ve LinkedIn, Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdiklerini duyurdu.

Haftanın erişime engellenen haberleri: Hukuk bürosunda taciz iddialarına dair Twitter hesabına, Mustafa Yeneroğlu’nun konuşma yaptığı içeriklere ve İBB’nin AKP dönemine ilişkin suç duyusuna dair haberlerin engellenmesine dair haberlere erişim engeli geldi. 11-18 Ocak haftasının sansür gündemini derledik.