Haftanın erişime engellenen içerikleri

Halk Bankası davasıyla ilgili gelişmelere, Paradise Papers’da geçen Serhat Albayrak’la ilgili bilgilerin yer aldığı haberlere ve Susma Platformu’nun bir haberine erişim engeli getirildi. 15 – 22 Mart haftası erişime engellenen haberlerini derledik


Serhat Albayrak ile ilgili haberlere erişim engeli: Gazeteci Pelin Ünker’in, “Paradise Papers” haberi nedeniyle dönemin Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın, ağabeyi Serhat Albayrak’ın ve Çalık Holding’in şikayeti üzerine yargılandığı dava ile ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Mart 2021 tarih ve 2021/1831 sayılı kararı ile erişime engellendi ve haberlerin silinmelerine karar verildi. Aynı karar ile Serhat Albayrak’ın adının geçtiği çeşitli mecralarda yer alan haberlerin de erişimlerinin engellenmesine ve silinmelerine karar verildi.

Halk Bankası davasıyla ilgili açılan haberlere engel: Ekonomist Ali Bilge’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Halk Bankası davası hakkındaki açıklamalarının yer aldığı habere erişim, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Mart 2021 tarih ve 2021/1874 sayılı kararı ile engellendi.

Susma Platformu’nun haberine engelleme: Susma Platformu’nun web sitesinde yer alan “Albayrak’tan Evrensel’e tazminat davası” başlıklı haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16.03.2021 Tarih ve 2021/1831 D.İş Sayılı Kararı uyarınca erişime engellendi ve silinmesine karar verildi.