RTÜK’ten Halk TV ve TELE 1’e yeni cezalar

RTÜK, Fikri Sağlar’ın başörtülü hakimlere ilişkin sözleri için Halk TV’ye, ana haber bülteninde Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik ifadeler için de TELE 1’e para cezası kesti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan yazılı açıklamayla, CHP’li Fikri Sağlar’ın türbanlı hâkimlerle ilgili sözleri nedeniyle Halk TV’ye, ana haber bülteninde Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik sarf edilen sözler nedeniyle de TELE 1’e idari para cezaları kesildiği duyuruldu. 

RTÜK’ün açıklamasına göre, izleme uzmanlarının raporlarının görüşüldüğü Üst Kurul toplantısında CHP’li Fikri Sağlar’ın başörtülü hakimlere yönelik sözleri ele alındı. 

Sağlar, konuk olarak katıldığı Şirin Payzın ile Sözüm Var programında, “Türban, irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır… Ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var” demişti.

Söz konusu ifadelerin toplumun adalet mekanizmasına güvenini zedeleyeceği kanaatine varan Üst Kurul, Sağlar’ın toplumun inanç değerlerini aşağılayan ifadeleri dolayısıyla yayıncı kuruluş Halk TV’nin yasayı ihlal ettiğine hükmederek televizyona idari para cezası kesti. 

TELE 1 Ana Haber Bülteni sunucusu Evren Özalkuş’un, öğretim görevlisi Aylin Sözer cinayetine yönelik sözlerini de değerlendiren Üst Kurul, sunucunun, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ‘itham etmesi’ nedeniyle, oy çokluğuyla yayıncı TELE 1’e de idari para cezası verdi.

Özalkuş, sunduğu ana haber bülteninde, “Az sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, bizim kadınlığımıza, yuvamıza, ailemize, çocuk sahibi olmamıza, iş yaşamımıza dair nasıl, neye karıştığı ile ilgili haberi de getireceğiz ekrana. Öyle olduğu müddetçe bu cinayetler de devam edecek gibi görünüyor” sözlerini sarf etmişti.