Haftanın sansür gündemi

Yasak, hapis cezası, ihlal, dava, tutukluluk… Türkiye’nin 15 Haziran – 22 Haziran tarihleri arasındaki sansür gündemini derledik


  • HDP Ağrı İl Örgütü’nün Patnos’ta gerçekleştirdiği mitingde, söylediği şarkının içinde “Kürdistan” sözcüğü yer aldığı için gözaltına alınan Koma Rosîda’nın solisti Jiyan tutuklandı.

 

  • Yolcu Tiyatro oyuncularından Cenk Dost Verdi’ye sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 10 ay 15 günlük hapis cezası onandı.

 

  • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Tunceli’nin Hozat ilçesinde düzenlenen Grup Yorum konserinde slogan attıkları gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırılan Mesut Geyik ve Emrah Sarıtaş’ın ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğini belirterek, Türkiye’yi 10 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

 

  • ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank yetkilisi Hakan Atilla ve Rıza Sarraf davalarından Türkçeye yaptığı çevirilerle tanınan çevirmen Sebla Küçük’e “PKK silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Davaya gerekçe olarak ise Küçük’ün Zeytin Dalı operasyonları sırasında Twitter üzerinden yabancı haber ajanslarından ve gazetecilerden çevirdiği üç paylaşım gösterildi.

 

  • Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) görevli üst kurul uzmanları, kamu yayıncılığı yapması gereken TRT Haber kanalının, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçime ilişkin belirlediği tarafsızlık ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiğini tespit etti. Rapor, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Vekili Yaşar Uğurlu tarafından da bir üst yazı ile doğrulandı ve onaylandı.