İzmir merkezli ESP operasyonunda beş tutuklama: Yenikapı Oyuncuları serbest bırakıldı

ESP’ye yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 47 kişiden beşi hakkında tutuklama kararı verildi. Beş kişi hakkında ise ev hapsi kararı verildi. Susma Platformu’nun katılımcılarından Yenikapı Tiyatrosu’ndan 5 tiyatrocunun da aralarında bulunduğu 27 kişi ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı


Birçok ilde Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik 14 Ocak’ta yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 47 kişiden 5’i hakkında tutuklama kararı verildi. Gözaltına alınanlar arasında Susma Platformu’nun katılımcıları arasında yer alan Yenikapı Tiyatrosu’ndan Medine Çam, Nazlı Masatçı, Mehmet Küçükgünaydın, Yunus Kara, Ensar Albağlar da vardı. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp ise ev hapsi kararıyla bırakıldı. 27 kişi ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

BEŞ KİŞİ TUTUKLANDI

Çok sayıda kişinin tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemede hakimliğin kararıyla Gülşah Padak tutuklandı. Operasyonda gözaltına alınan ESP Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ile eski İzmir İl Başkanı Pınar Türk ev hapsi cezası alırken, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden ESP İstanbul İl Eş Başkanı Ezgi Bahçeci, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör, ESP yöneticisi Kerim Altınmakas, Limter-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır ve Gülşah Polat tutuklandı.

GAZETECİ PINAR GAYIP’A EV HAPSİ

ETHA muhabiri Pınar Gayıp da ev hapsi kararıyla serbest bırakıldı. Mahkeme, Gayıp hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı kararı verdi. Ceren Çoban, Alev Özkiraz ve Satiye Ok da ev hapsi ile serbest bırakıldı.

Geçen haftaki operasyonlarda gözaltına alınanlarda adli kontrol şartıyla serbest bırakılan isimler arasında Susma Platformu’nun katılımcıları arasında yer alan Yenikapı Tiyatrosu’ndan oyuncular da yer alıyor. Serbest bırakılan isimler ise şöyle: Zindan Dorudemir, Medine Çam, Safa Ensar Albağlar, Tuncay Kılıç, Nazlı Masatçı, Kamil Ağaoğlu, Mehmet Küçük Günaydın, İsmail Özer, Eda Can Demir, Yunus Kara, Ozan Özgenler, Nesrin Salduz, Engin Ateş, Nevzat Alkan, Emrah Alkan, Deniz Çanak, Deniz Dilli, Zeynel Sabaz, Kutay Soybil, Akgün Irgat, Cihan Taşkın, Efe Özcan, Güldem Hantaş, Mehmet Fatih Bilben, Rezzan Mintaş, Erol Erol, Talat Bingöl.

YENİ ASIR GAZETESİ ORÇUN MASATÇI’YI DAHA ÖNCE HEDEF GÖSTERMİŞTİ

14 Ocak’ta gözaltına alınanlar arasında bulunan Susma Platformu katılımcılarından Yenikapı Tiyatrosu oyuncusu Nazlı Masatçı’nın kardeşi İzmir Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Koordinatörü Orçun Masatçı, Covid-19 nedeniyle karantinada olması sebebiyle adliyeye bugün sevk edilecek. 

Orçun Masatçı belediye tiyatrosunda koordinatör olarak atandığı sırada İzmir’de yayın yapan Yeni Asır gazetesi manşetinden “Soyer’in Terör Tiyatrosu” haberini vermiş ve tiyatrocuları terör örgütü üyesi olmakla suçlamıştı. Sık sık bu konuda haberlerle tiyatrocuları ve Yenikapı Tiyatrosu’nu hedef gösteren gazete geçtiğimiz haftaki tutuklamaların ardından Masatçı’ya ait olduğu öne sürülen çok sayıda dijital materyal, yasaklı yayın, örgüte ait olduğu değerlendirilen dokümana el konulduğunu iddia etmişti.