Facebook ve Linkedin Türkiye’ye temsilci atamaya karar verdi

Sosyal ağ sitelerinden Facebook ve LinkedIn, Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdiklerini duyurdu


Ekim ayında yürürlüğe giren ‘sosyal medya kanununun’ yükümlülükleri gereği temsilci atama zorunluluğu bulunan sosyal medya platformlarından Facebook ve LinkedIn de Türkiye’de temsilci atayacaklarını duyurdu.  

Facebook’tan 18 Ocak 2021’de yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik” ifadeleri kullanıldı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da Facebook’un Türkiye’ye temsilci atama kararını paylaştı. Ünal, şu ifadeleri kullandı: “Facebook ve Instagram da hukuki ve mali muhataplık oluşturmak adına ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler. Sosyal ağların ülkemize yönelik attıkları bu adımları mutlulukla karşılıyoruz.”

Facebook’tan yapılan açıklamanın tamamında “Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor. Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadesi yer aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 16 Ocak 2021’de yaptığı bir açıklamayla LinkedIn’in de Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu. Açıklamayı kişisel Twitter hesabında yapan Sayan, “Reklam yasağı uygulamasının Resmi Gazete’de yayımlanmasına günler kala Linkedin de ülkemize temsilci atayacağını açıkladı” dedi.

Sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci bildirimleri nedeniyle mutlu olduklarını belirten Sayan, “Diğer sağlayıcılardan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” ifadesini kullandı.