Haftanın sansür gündemi

‘Benim Çocuğum’ belgeselinin gösterimine Datça’da engel, Ahmed Arif büstünün tahribi, RTÜK’ten para cezaları ve DW ile Amerika’nın Sesi’ne erişim engeli, Mabel Matiz’in ‘Karakol’ klibine yasak… 27 Haziran – 4 Temmuz 2022 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


Benim Çocuğum belgeselinin gösterimi Datça’da engellendi: (27 Haziran) Datça Kadın Platformu, Benim Çocuğum (2013) belgeselinin gösteriminin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine kaymakamlık tarafından yasaklandığını duyurdu.

Diyarbakır’da Ahmed Arif’in büstü tahrip edildi: (28 Haziran) Şair Ahmed Arif’in Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan büstündeki Diyarbekir Kalesinden Notlar şiirinin yazılı olduğu levha tahrip edildi.

RTÜK’ten idari para cezaları: (30 Haziran) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV’ye, KRT’ye, TELE 1’e, TGRT’ye ve Radyo Sputnik’e üst sınırdan idari para cezası verdi.

Konser öncesi LGBTİQ+ bayrakları çöpe atıldı: (30 Haziran) Konserlerinde Only the brave şarkısında LGBTİQ+ bayrağı açılan dünyaca ünlü One Direction grubunun eski üyelerinden Louis Tomlinson’ın Küçükçiftlik Park’taki konseri öncesi, getirilen bayraklar çöpe atıldı.

RTÜK’ten Mabel Matiz’in Karakol klibine yasak: (4 Temmuz) Sanatçı Mabel Matiz’in bir aşk hikâyesine odaklanan Karakol klibi, klipte Matiz’e eşlik eden oyuncunun erkek olması nedeniyle önce hedef gösterildi, ardından da RTÜK tarafından yasaklandı.

DW ve Amerika’nın Sesi sitelerine erişim engeli getirildi: (4 Temmuz) RTÜK’ün başvurusu üzerine, Deutsche Welle ve Amerika’nın Sesi (Voice of America) web sitelerine erişim engeli getirildi. Üst Kurul Şubat 2022’de iki haber sitesinin de lisans başvurusunda bulunması için 72 saatlik süre tanımıştı ve sitelerin yetkilileri başvuru yapmayacaklarını duyurmuştu.