RTÜK’ten idari para cezaları

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 29 Haziran’da Halk TV’ye, KRT’ye, TELE 1’e, TGRT’ye ve Radyo Sputnik’e üst sınırdan idari para cezası verdi. Üst Kurul Halk TV’ye bir hafta içinde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir konuşmasını ikinci kez yayımladığı için yeniden para cezası kesti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 29 Haziran 2022’de verilen kararla Halk TV’ye, KRT’ye, TELE 1’e, TGRT’ye ve Radyo Sputnik’e üst sınırdan idari para cezası verdi.

RTÜK’ten 29 Haziran 2022’de yapılan açıklamaya göre, Halk TV’deki Kadraj ve Mesele adlı programlarda, konukların “yayın hizmetleri… kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle kanala üst sınırdan idari para cezası verildiği belirtildi.

Aynı gerekçeyle Olağan İşler programı üzerinden KRT’ye yaptırım uygulandı. Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen yayın yasağına uymayan bir yayından ötürü de TGRT’ye de idari yaptırım verildi.

TELE 1’deki 18 Dakika adlı programında yayın ilkelerinin ihlal edildiği, Radio Sputnik’te Ali Çağatay’la Seyir Hali isimli programda, “bir alkollü içki türü ve markasını belirterek alkol kullanımını özendirici nitelikte yayın yapıldığı” gerekçesiyle ilgili yayıncı kuruluşlara üst sınırdan idari para cezası verildi.

Cezalar ile ilgili RTÜK’ün Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyesi İlhan Taşcı da Twitter’dan açıklamada bulundu. Taşçı şu ifadeleri kullandı:

“Sedat Peker’in açıklamalarının tartışılmasından rahatsız olan Süleyman Soylu’nun şikayeti üzerine RTÜK rapor düzenledi; Halk TV ve KRT’ye %3 para cezası kesildi. Oysa cezalandırılan yayınlarda Peker’in iddialarının araştırılmaması, soruşturulmaması eleştiriliyor. RTÜK cezasını Sedat Peker’in açıklamalarının değerlendirildiği programlarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘eleştiri sınırı ötesinde küçük düşürüldüğü’ gerekçesine dayandırdı. Kararlar oy çokluğuyla alındı. Karara Sayın Konuralp ile birlikte karşı oy kullandık. ”

RTÜK’TEN HALK TV’YE İKİNCİ PARA CEZASI

Evrensel’in 6 Temmuz tarihli haberine göre RTÜK; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 Mayıs 2022 tarihli ‘Bir kaçış planının anatomisi’ açıklamasını yeniden yayımladığı için ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Mehmet Tiryaki’nin PKK lideri Abdullah Öcalan için kullandığı ‘sayın’ ifadesi nedeniyle Halk TV’ye hem para hem de yayın durdurma cezası verdi. Üst Kurul TELE 1’e de kurulu eleştirdiği için para cezası verdi.

RTÜK’ün CHP’den üyesi Onur Konuralp, kurulun verdiği cezalarla ilgili Twitter’dan açıklamada bulundu ve şu sözleri söyledi:

“Siyasi iktidarın ‘ekran koruyucusu’ rolünü üstlenen RTÜK, Halk TV’ye ‘CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ cezası kesti. RTÜK, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 24 Mayıs 2022 tarihli ‘TURKEN Vakfı’ açıklamasını ikinci kez yayımlayan Halk TV’ye ikinci kez idari para cezası verdi. Halk TV’ye HDP Milletvekili Mehmet Tiryaki’nin, Öcalan için kullandığı ‘Sayın’ ifadesi nedeniyle para ve üç kez program durdurma cezası da verildi. Oysa ki ifadenin suç olmaktan çıkartıldığını iktidar mensupları övünerek anlatıyordu. Yargıtay içtihatları da ifadeyi suç kabul etmiyor!

RTÜK, TELE 1’i de kendisini eleştirdiği gerekçesiyle cezalandırdı. Basın, ifade ve düşünce özgürlüğünün güvencesi altında olan ve üstelik Sayıştay raporuna dayanan eleştiriler nedeniyle RTÜK, TELE 1’e para cezası verdi. MERAKLISINA KILIÇDAROĞLU NOTU: RTÜK, 30 Mayıs’taki toplantısında, Kılıçdaroğlu’nun TURKEN Vakfı açıklamalarını canlı yayımlayan dört TV kanalına para cezası vermişti. Halk TV de karara tepki olarak, cezaya gerekçe gösterilen Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını yeniden yayımlamıştı. ”