DW ve Amerika’nın Sesi sitelerine erişim engeli getirildi

RTÜK’ün başvurusu üzerine, Deutsche Welle ve Amerika’nın Sesi (Voice of America) web sitelerine erişim engeli getirildi. Üst Kurul Şubat 2022’de iki haber sitesinin de lisans başvurusunda bulunması için 72 saatlik süre tanımıştı ve sitelerin yetkilileri başvuru yapmayacaklarını duyurmuştu


Expression Interrupted’ın haberine göre, Deutsche Welle (DW) ve Amerika’nın Sesi (Voice of America – VOA) haber sitelerine, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) lisans başvurusunda bulunmadıkları gerekçesiyle 30 Haziran 2022 tarihinde Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi. Üst Kurul 9 Şubat 2022’de iki haber sitesinin de (Euronews sitesi ile birlikte) lisans başvurusunda bulunmasına karar vermiş ve 21 Şubat’ta, bu yayın kuruluşlarına lisans başvurusu için 72 saatlik süre tanındığını duyurmuştu. RTÜK, Nisan ayındaki kararı doğrultusunda Euronews Türkçe için koyduğu lisans şartını haber sitesinin lisansa tabi bölümlerini, video kısımlarını ve yayın tekniğini değiştirmesinin ardından geri çekti. DW ve VOA ise verilen kararın sansür olduğunu dile getirerek lisansa başvurmayacaklarını ve konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Kararla birlikte, 32 dilde yayın yapan Almanya’nın uluslararası medya kuruluşu DW’nin bütün sayfalarına ve VOA’nın Türkçe internet sitesine 30 Haziran 2022 gece saatlerinden itibaren Türkiye’den erişim engellendi.

RTÜK’ün radyo ve televizyonlar üzerindeki denetim yetkisi 2019’da yürürlüğe giren bir yönetmelikle internet üzerinden yapılan yayınları da kapsayacak şekilde genişletilmişti.

Erişim engeli kararının ardından bir açıklama yapan DW, lisans başvurusunun bağımsız yayıncılığa zarar vereceğini belirtti.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg’un 1 Temmuz 2022’de konuyla ilgili açıklamasından bir bölüm şu şekilde: “Yaptığımız kapsamlı yazışmalarda ve ayrıca medya denetleme kurumu [RTÜK] başkanıyla yaptığımız kişisel görüşmelerde DW’nin neden böyle bir lisans için başvuruda bulunamayacağını açıklamıştık. Örneğin, Türkiye’de lisanslı medya, RTÜK’ün uygunsuz olarak değerlendirdiği çevrimiçi içeriği silmekle yükümlü. Bu durum bağımsız bir medya kuruluşu için kabul edilemez. DW, şimdi uygulanan erişim engeline karşı yasal yollara başvuracak.”