‘Benim Çocuğum’ belgeseli gösterimi Datça’da engellendi

Datça Kadın Platformu, ‘Benim Çocuğum’ (2013) belgeselinin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine kaymakamlık tarafından yasaklandığını duyurdu


Kaynak: Surela Film YouTube kanalı

Datça Kadın Platformu, Benim Çocuğum (2013) belgeselinin, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine kaymakamlık tarafından yasaklandığını duyurdu. Belgesel Onur Haftası etkinlikleri kapsamında 21 Haziran 2022’de gösterilecekti.

Belgeselin yönetmeni ve akademisyen Can Candan yasaklama kararıyla ilgili olarak Twitter hesabından açıklamada bulundu. Candan, “Dokuz yıldır Türkiye’de ve dünyada birçok gösterimi yapılan, ödüller alan Benim Çocuğum belgeselimizin Datça’da gösterimi engellenmiş. Bu sansürü şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

BENİM ÇOCUĞUM (2013, 82′, Türkçe)

Yönetmen: Can Candan
Yapımcılar: Can Candan, Ayşe Çetinbaş, Gökçe İnce
Ortak Yapımcı: H. Metehan Özkan
Görüntü Yönetmeni: Oğuz Yenen
Ses: Öğünç Hatipoğlu
Kurgu: Gökçe İnce
Yardımcı Yönetmen: Boysan Yakar
Yapım Ülkesi/Yılı: Türkiye

“Çocuğunuz size eşcinsel, biseksüel veya transseksüel olduğunu açıklarsa ne olur? Benim Çocuğum, çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babaya odaklanarak, bu cesur ve ilham veren ebeveynlerin hikâyelerini seyirciye taşıyan uzun metraj bir belgeseldir.”