İstanbul Valiliği 24 Nisan anmasına izin vermedi

2010 yılından bu yana 1915’te ve sonrasında hayatını kaybeden Ermenileri anmak için her 24 Nisan’da yapılan anma toplantısının; bu yıl 24 Nisan Pazar günü saat 19.00’da Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda yapılması için yapılan başvuruya İstanbul Valiliği izin vermedi


Kaynak: T24

Agos gazetesinin haberine göre, 2010 yılından bu yana 1915’te ve sonrasında hayatını kaybeden Ermenileri anmak için 24 Nisan Anma Platformu, her 24 Nisan’da yapılan anma toplantısı düzenliyordu. Bu yılki buluşmanın 24 Nisan 2022 Pazar günü saat 19.00’da Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda yapılması için yapılan başvuruya İstanbul Valiliği izin vermedi.

İzin verilmemesine dair 24 Nisan Anma Platformu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Basına ve kamuoyuna
24 Nisan anmamızın yasaklanmasına dair

2010 yılından beri her 24 Nisan’da, saat 19.00’da, İstanbul’da bir meydanda 24 Nisan 1915’te başlayan kanlı süreçte hayatını kaybeden Ermenileri anıyoruz. Son iki yıl pandemi nedeniyle online olarak sürdürdüğümüz anmayı bu yıl yine meydanlarda sürdürmek için İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptık.

24 Nisan’da hayatını kaybedenleri anacağımızı vurgulayan başvurumuz Valilik tarafından “uygun görülmemiştir” denilerek yasaklandı.

İstanbul Valiliği’ne sormak istiyoruz: ne değişti?

2010-11-12-13-14-15-16-17-18-19 yıllarında gerçekleşen anma etkinliği, bu yıl neden yasaklanıyor?
Valiliği, aldığı yasaklama kararını gözden geçirmeye çağırıyoruz.

24 Nisan 1915’te, başlarına ne geleceğini bilmeyen aydınlar, vekiller, sanatçılar, meslek sahipleri, gazeteciler, doktorlar, işçiler, Ermeni toplumunun önde gelenleri, kanaat önderleri, sesi soluğu olanlar evlerinden teker teker polis karakollarına çağrıldılar. O insanların çoğunluğundan bir daha haber alınamadı. Bu, kanlı bir sürecin başlangıcı oldu.

Bizler, 24 Nisan Anma Platformu olarak yıllardır bir halkın maruz bırakıldığı bu şiddet sarmalında yaşamını yitirenleri anmayı, bu sürecin bütünüyle yüzleşmeyi hem kaybettiğimiz insanlara duyduğumuz saygının bir gereği olarak hem 1915’te öldürülenlerin torunlarına güven vermek, borcumuzu ödemek ve yeni faciaların önüne geçmenin zorunlu bir yolu olarak görüyoruz.

Bu yüzden bu yıl, anmamızın başlığını “Bazı yaralar zamanla iyileşmez/Aslolan yüzleşmektir” olarak belirlemiştik.
Yüzleşmeden adalet duygusunun aldığı tarihsel hasarlar giderilemez.

Yüzleşme çabalarının bir ifadesi olan, bir sessiz oturma etkinliği olarak düzenlenen anmamızın yasaklanması, tersine bu hasar almış adalet duygusunun ağır bir şekilde zedelenmesine neden olacaktır.
Bir kez daha, Valiliği ve siyasi karar alıcıları aldıkları yasaklama kararını yeniden değerlendirmeye çağırıyoruz.

24 Nisan Anma Platformu”

NE OLMUŞTU?

2010 yılından bu yana yapılan anma toplantıları pandemi nedeniyle 2020 ve 2021’de yapılmamıştı. İlk olarak Taksim Meydanı’nda yapılan toplantılar daha sonra Tünel Meydanı’nda, son olarak da Şişhane Meydanı’nda yapılmıştı.