Cezaevi yönetiminden mektup sansürü

Grup Yorum üyesi Sultan Gökçek’in cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini anlattığı ve Halk TV’nin web sitesine gönderdiği mektup cezaevi yönetimi tarafından sansürlendi. Bir kısmı kağıt ile kapatılarak fotokopisi çekilen mektubun fotokopi versiyonu postaya verildi ve Gökçek’in çizdiği karikatür de zarftan çıkarıldı


İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınında gözaltına alınan ve tutuklanan Grup Yorum üyesi Sultan Gökçek,  İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Halk TV’nin haberine göre; Gökçek’in cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini anlattığı ve halktv.com.tr’ye gönderdiği mektup, cezaevi yönetimi tarafından sansürlendi. Bir kısmı kağıt ile kapatılarak fotokopisi çekilen mektubun orijinali yerine fotokopi versiyonu postaya verildi; ayrıca Gökçek’in çizdiği karikatür de zarftan çıkarıldı.

Silivri 1 No’lu Cezaevi’nde kalan Sultan Gökçek, yargılandığı davaya dair süreç ve cezaevinde yaşanan hak ihlalleri hakkında Halk TV’nin web sitesine bir mektup yazdı. Grup Yorum üyesi olduğu için baskılara maruz kaldığını belirten Gökçek mektubunda, “Şu an anlatacaklarımı biraz dikkatli okumanız gerekiyor çünkü hukuk devleti olduğu söylenen Türkiye’de değil de muz cumhuriyetinde yaşadığımızı düşünebilirsiniz” ifadelerini kullandı. Habere göre Gökçek’in bu ifadelerinden sonra yazdıkları mektupta yer almadı çünkü cezaevi yönetimi mektubun ilgili kısmını kağıt ile kapatarak fotokopisini çekti. Mektubun orijinali yerine de, belli ifadelerin kapatılarak fotokopi çekildiği bu hali postaya verildi.

Haberde, mektubunu “Elimden geldiğince çizdiğim bu karikatürü de sizinle paylaşmak isterim” diyerek bitirdiği belirtilen Gökçek’e ait karikatürün de mektuptan çıkmadığı aktarılıyor.