RTÜK’ten Halk TV’ye, FOX TV’ye ve TELE 1’e ceza

RTÜK 2021’in son toplantısında Halk TV’ye, FOX TV’ye ve TELE 1’e idari para cezaları verdi. Halk TV’ye; gazeteci Barış Terkoğlu’nun Berat Albayrak’ın kurucusu olduğu Nun Vakfı’yla ilgili müfettiş raporundan bölümler okuduğu için ceza verildiği öğrenildi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 2021 yılındaki son toplantısında Halk TV, FOX TV ve TELE 1’e idari para cezası verilmesi kararı aldı. Kurul Halk TV’ye, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ı “küçük düşürdüğü” gerekçesiyle para cezası verdi. Cezanın nedeninin; Barış Terkoğlu’nun, Berat Albayrak’ın kurucusu olduğu Nun Vakfı’nın orman arazisini usulsüz kiraladığına dair KİPTAŞ raporundan bölümler okuması olduğu öğrenildi.

FOX TV’YE VE TELE 1’E DE CEZA VERİLDİ

bianet‘in haberine göre RTÜK FOX TV’ye, FOX Ana Haber’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) “bugün benzine zam yok” açıklamasını eleştirerek haber yaptığı için “küçük düşürdüğü” gerekçesiyle para cezası kesti.

TELE 1’e verilen cezanın da, Uğur Dündar’ın Demokrasi Arenası programında emekli amiral Türker Ertürk’ün, “Atatürk’e düşmanlık olsun diye pistin ortasına inşaat yaptılar” ifadeleri nedeniyle verildiği belirtildi.

Kurulun bu kararları oy çokluğuyla aldığı ve kanalların RTÜK’e, tebliğ ettikleri reklam gelirlerinin yüzde 2’si kadar ceza ödeyeceği bildirildi.