‘Mem û Zîn’ oyunu gerekçesiz iptal edildi

Kürtçe tiyatro yapan Şermola Performans, ‘Mem û Zîn’ oyunlarının Cizre Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edildiğini duyurdu


Fotoğraf: Şermola Performans Twitter hesabı

Kürtçe tiyatro yapan Şermola Performans’ın 12 Mart Cumartesi günü Cizre Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahneleyeceği Mem û Zîn oyunu, Cizre Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edildi.

Şermola Performans söz konusu oyun yasağına dair Twitter’dan Kürtçe ve Türkçe yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Oyunumuz Mem û Zîn, bir gerekçe gösterilmeden Cizre Kaymakamlığı tarafından iptal edildi. 12 Mart Cumartesi günü Cizre Belediyesi Kültür Merkezi’nde oynanması planlanan Mem û Zîn oyunumuzun gösterimi için günler öncesinden hazırlıklar başlamış, afişler broşürler Cizre’ye gönderilmiş, sosyal medya tanıtımları birçok kurumun da desteği ile yapılmış, davetiyeler dağıtılmış ve 04 Mart 2022 günü de salon kirası belediyenin hesabına yatırılmıştır. Kiranın yatırılmasından iki gün sonra (06.03.2022) oyun gösteriminin iptal edildiği tarafımıza bildirilmiştir.

Oyunumuz Mem û Zîn prömiyer yaptığı 03 Kasım 2021 tarihinden beri Batman, Diyarbakır, Urfa, Kızıltepe gibi merkezlerde toplam 13 gösteri yapmış ve seyirci tarafından ilgiyle izlenmiştir. Oyunumuz, mitolojik metaforlarla donatılmış, seyircisine performatif bir ritüel anlatı deneyim izlemeyi vaat eden bir çalışmadır. Kaynak metin olarak Dengbêj Reso’nun Mem û Zîn anlatısı esas alınmıştır oyunun konsept ve yönetmenliği ise Mirza Metin’e aittir.”

OYUNCULAR SENDİKASI: “OYUNUN İPTAL EDİLMESİ SANSÜRDÜR” 

Oyuncular Sendikası Twitter hesabından oyun iptaline ilişkin bir açıklama paylaşıldı. Açıklamada, “Şermola Performans tarafından sahnelenen yönetmenliğini üyemiz Mirza Metin’in üstlendiği Mem û Zin oyunu Cizre Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edildi. Salon kirası yatırılan, bilet satışı gerçekleştirilen, gösterim için günler öncesinden hazırlıkları yapılan, 2021 yılından beri tam on üç kez sahnelenmiş bir oyunun iptal edilmesini bir sansür olarak görüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

HDP MİLLETVEKİLİ RIDVAN TURAN MECLİS’E SORU ÖNERGESİ VERDİ 

bianet‘in haberine göre Cizre Kaymakamlığı’nın oyunu gerekçesiz iptali ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Rıdvan Turan konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan’ın soru önergesi şu şekilde:

“İstanbul’dan Şırnak’a Mem û Zîn oyununu oynamak için giden Kürtçe tiyatro yapan Şermola Performans, gerekçe gösterilmeden oyunlarının Cizre Kaymakamlığı tarafından iptal edildiğini duyurdu. Şermola Performans, söz konusu yasakla ilgili, 12 Mart Cumartesi günü Cizre Belediyesi Kültür Merkezi’nde oynanması planlanan Mem û Zîn oyununun gösterimi için günler öncesinden hazırlıklara başladıklarını, afişleri broşürleri Cizre’ye gönderdiklerini, sosyal medyada oyunu tanıttıklarını ve birçok kurumun da desteğini alarak davetiyeleri dağıttıklarını belirttiler. Tiyatro grubu, Belediyenin salon kirasını 04 Mart 2022’de belediyenin hesabına yatırdıktan iki gün sonra oyunun iptal edildiğini öğrendiklerini açıkladı.

1. Şermola Performans’ın Mem û Zîn oyunu hangi gerekçeyle iptal edilmiştir?
2. Bakanlığınızın elinde yasaklı oyunların listesi var mıdır? Varsa Türkiye’de hangi tiyatro oyunları yasaklıdır?
3. Mem û Zîn oyunu Kürtçe olduğu için mi yasaklanmıştır?”