RTÜK Başkanı’ndan kanallara “gıda fiyatı” uyarısı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Twitter’dan yaptığı açıklamada, haber bültenlerinde ve yorum programlarında “gıda fiyatlarına ilişkin bazı spekülatif açıklamaların yapıldığını” ve üst kurulun yayınları dikkatle takip ettiğini belirtti


Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, haber bültenlerinde ve yorum programlarında gıda fiyatlarına dair yapılan konuşmalarla ve tartışmalarla ilgili Twitter’dan bir açıklama paylaştı. Şahin “Kamuoyunun ve medya kuruluşlarımızın dikkatine” ibaresiyle yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Son günlerde haber bültenlerinde ve yorum programlarında gıda fiyatlarına ilişkin bazı spekülatif açıklamaların yapıldığı dikkatimizi çekmektedir. Halkı yanlış yönlendiren, kaygı ve paniğe sevk eden yayınlar RTÜK tarafından dikkatle takip edilmektedir. Sağlıklı bir iletişim ortamının oluşması için medyamızın fiyat istikrarını bozan yayınlar yerine ilgili kurumların açıklamalarını haberlerine taşıması son derece önemlidir. Kamuoyunda yanlış algıya yol açan yayınlardan vazgeçmeyen kuruluşlar hakkında 6112 sayılı Yasa’nın ilgili hükümleri uygulanacaktır.”