Kürtçe yayınlara erişim engeli

Rudaw ve Botan International internet sitelerine erişim engeli getirildi. Podcast kanalı Hûrbînî ve JINHA’nın Twitter hesaplarına Türkiye’den erişim engellendi, Xwebûn Gazetesi’nin hesabı kapatıldı


Çevrimiçi yayınlara yönelik erişim engelleme uygulamaları hız kesmeden devam ediyor. Ekşi Sözlük ve Avesta’nın yanı sıra Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nden Rudaw, Botan International, Hûrbînî podcast kanalı, Jin Haber’in (JINHA) ve Xwebun Gazetesi’nin Twitter hesaplarına engelleme kararları geldi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nden yapılan açıklamada “Ne yazık ki neredeyse birkaç saat arayla bir sansür ve baskı haberi geçiyor ajanslar. Şimdi de Twitter, Xwebûn gazetesinin hesabını kapattı. Xwebûn gazetesinin ardından JINHA’nın da Twitter hesabı engellendi” denildi.

Rudaw’ın internet sitesine girmek isteyenler, “rudaw.net, 22/02/2023 tarihli ve 2023/1436 D. İş sayılı Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir” yazısıyla karşılaştı.

Free Web Turkey’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine engellenen içerikler arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler ile işbirliği içerisinde olan Botan International’a ait haber sitesi Botan Times’ın bir gönderisi de bulunuyor” ifadelerine yer verildi.