Doktora denkliği reddedilen akademisyene yargılama talebi

Dr. Mehmet Baki Deniz’in ABD’de SUNY Üniversitesi’nde yazdığı ‘1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü ve Otoriter Popülizmin Yükselişi’ adlı doktora tezi, ÜAK tarafından “sert üslubu” gerekçesiyle Ağustos 2021’de reddedilmişti. Kurulun, doktora tezinin “cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör” suçları üzerinden değerlendirilmesini talep ettiği ortaya çıktı


Akademisyen Dr. Mehmet Baki Deniz’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New York Eyalet Üniversitesi’ne (State University of New York-SUNY) bağlı Binghamton Üniversitesi (SUNY) Sosyoloji Bölümü’nde 2019 yılında tamamladığı doktora tezinin denkliği Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) tarafından Ağustos 2021’de kabul edilmemişti.

“1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü ve Otoriter Popülizmin Yükselişi” başlıklı tezi kabul etmeyen ÜAK’ın, tezin “sert eleştiriler barındırması, kışkırtıcı olması” ve “sert üslup içermesi” gibi gerekçelerle denklik başvurusunu reddettiği belirtilmişti.

Sözcü gazetesinden Sultan Uçar’ın haberine göre ret kararı sonrası Dr. Deniz, avukatı Mehmet Sepin aracılığıyla yürütmenin durdurulması davası açtı. Danıştay 8. Dairesi’nde görülen davaya ÜAK’ın gönderdiği savunmada doktora tezinin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı döneminde rejimin otoriterleştiği ve sermayenin bu otoriterleşmeye etkisi gibi analizler nedeniyle reddedildiği ortaya çıktı.

Habere göre ÜAK Dr. Deniz’in teziyle ilgili üç üniversiteden (Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Marmara Üniversitesi) dört rapor alıp, tezi önce onayladı, sonra ise reddetti. Marmara Üniversitesi’nden verilen son raporda tezin  “Bilimsel ve akademik kurallarla bağdaşmayan, objektiflik, gerçeklik, doğruluk kriterlerini taşımadığı” iddia edildi ve  tezdeki “otoriterleşme” tespiti gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299. ve 301. maddeleriyle Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) ilgili maddeleri üzerinden “cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör” suçları üzerinden değerlendirilmesi istendi.

ÜAK’ın 25 Mayıs 2021’de savcılığa suç duyurusunda bulunduğu, davacı akademisyen Dr. Deniz’in konuyla ilgili ifadesinin alınmadığı belirtildi.