Haftanın sansür gündemi

Kürtçe şarkılara Van’da engel ve Mardin’de dava, RTÜK’ten “Medya Mahallesi”ne soruşturma ve uluslararası haber sitelerine lisans için 72 saat müddet, Bakur davasının yeniden görülmesi kararı, ‘Maske Kimsin Sen’ programının RTÜK soruşturması ardından erken bitmesi… 1 – 14 Şubat 2022 arası sansür gündemini derledik


Van’da polis Kürtçe şarkıya izin vermedi: (3 Şubat) Van’da Kürtçeye yönelik baskıları protesto etmek bir araya gelen çok sayıda kişi Kürtçe şarkılar söyledi. Etkinliğe izin vermeyen polisler şarkılarla ve ıslıklarla protesto edildi.

RTÜK’ten gündüz kuşağı programlarına ceza: (7 Şubat) RTÜK haftalık toplantı sonucunda ATV’ye, FOX TV’ye, Show TV’ye, Beyaz TV’ye, Star TV’ye, Halk TV’ye ve TELE 1’e ceza kesti. RTÜK üyesi İlhan Taşcı, ATV’deki Esra Erol’da programına uygulanan cezanın “göstermelik” olduğunu söyledi.

Bakur davasında gelişme: (7 Şubat) İstinaf mahkemesi, Bakur (2015) filminin yönetmenleri Çayan Demirel’e ve Ertuğrul Mavioğlu’na verilen hapis cezasını bozdu. Dava yeniden görülecek.

Kürtçe şarkıya ‘örgüt propagandası’ davası: (9 Şubat) Mardin Nusaybin’deki bir çocuk şenliğinde Kürtçe şarkı söyleyen Mezopotamya Kültür Sanat Derneği’nin üç üyesine “örgüt propagandası yaptıkları” suçlamasıyla dava açıldı.

İzmir’de gözaltına alınan Kürt yönetmen Selamo’nun dosyasına gizlilik kararı: (10 Şubat) 8 Şubat’ta İzmir’de gözaltına alınan Kürt yönetmen-oyuncu Selamo’nun dosyasına gizlilik kararı getirildi. Selamo’nun savcılık kararıyla dört gün gözaltında kalacağı öğrenildi.

Halk TV’deki ‘Medya Mahallesi’ programına RTÜK’ten soruşturma: (10 Şubat) RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Ayşenur Arslan’ın Halk TV’de sunduğu Medya Mahallesi programına “Türk Mukavemet Teşkilatı’na yönelik sözlerle ilgili inceleme başlatıldığını” duyurdu.

Gazete Yolculuk’un web sitesine engelleme: (10 Şubat) Gazete Yolculuk internet sitesi mahkeme kararıyla erişime engellendi.

RTÜK uluslararası haber sitelerine lisans için 72 saat süre tanıdı: (14 Şubat) RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Üst Kurulun uluslararası haber siteleri Amerika’nın Sesi’ne, DW’ye ve Euronews’e lisans için 72 saat süre tanıdığını duyurdu. Belirtilen sürede başvuru yapmayan kuruluşların web sitelerine erişim engellenecek. RTÜK’ten konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında “haberlerin belli bir teminat altında legal olarak yayılmasından yanayız” ifadeleri kullanıldı.

RTÜK’ün inceleme başlattığı ‘Maske Kimsin Sen’ ekrana veda etti: (14 Şubat) FOX TV’de yayımlanan Maske Kimsin Sen programı, “paganizm propagandası yaptığı” ve “toplumun değerlerine aykırı unsurlar taşıdığı” iddiasıyla hakkında inceleme başlatılmasının ve Cumhurbaşkanlığı’nın programa yönelik bir genelge yayımlamasının ardından izleyicilere veda etti.